Dağcılar İçin Çantalar Ve Özellikleri

Günlük yürüyüşler (trekking), kamplar ve kaya tırmanışları için hepsinin ayrı ayrı dağcı çantaları vardır. Bu çantaların birçok özelliği vardır ve herkes bu özellikleri bilemez. Trekkingler için dağcılar hafif litresi düşük içine su, yedek kıyafet ve yiyecek koyabilecekleri bir çanta seçerler. Yağmurlara ve kara karşı su geçirmez özelliğinin olması dağcılara artı bir avantaj sağlar çünkü hava şartları yürüyüşler için her zaman elverişli olmayabilir. Dağın havası her an değişkenlik gösterebilir.

 

Hava günlük güneşlikken aniden sis bastırabilir ve kara bulutlar dağın etrafını sarabilir. Çantanın kenarlarında su şişesi koymak ya da rahatça alınabilecek şeyler koymak için ufak bölmeleri olur. Kamp çantaları ise daha büyüktür. Çünkü içine uyku tulumu, yedek kıyafet, mat, çadır, yiyecek ve içecek gibi malzemeler konur. Çadırları ve matları koymak için çanta dışında özel kayışlar vardır. Çantaların büyüklüğü litre ile değerlendirilir. 12 litrelik bir çanta kamp çantası için ideal boyuttur.

 

Bazı çantalar ise 2 litre 3 litre kadar genişleyebilir ve içine daha çok malzeme ve eşya sığdırabiliriz. Çanta hafiftir ve sırt kısmında sırtı ağrıtmamak için sırf desteği bulunur önünde bele bağlanan kayışlar bulunur bu da çanta ağırlığını eşit miktarda vücuda dağıtır. Kaya tırmanışları içinse ufak ve hafif sırtı ağrıtmayacak ve dengeyi bozmayacak çantalar uygundur.

 

Trekking çantası gibi sağ ve sol kenarlarında ufak bölmeleri olur. Bu bölmelere hemen ulaşmamız gereken malzemelerimizi koyabiliriz. Kaya tırmanışlarında tırmanış ipi ile güvenlik önlemleri alırız bu yüzden çantaların sade ve hafif olması daha uygundur. Çünkü tırmanış ipi çantaya takılabilir ve hayatımızı tehlikeye atabiliriz.

 

Tüm bu dağcılara özel yapılmış dağcı çantaları her hava şartına uygun çeşitli özellik ve seçenekleriyle dağcılara sunulmaktadır. Dağcı çantası alabilmek için bu işi bilen biriyle gitmek daha uygundur. Özellikle dağcılığa heves eden ve bu sporu yapmak isteyenler bu işi bilenlerle malzemelerini almalıdır. Eğer gerçekten sağlam yüksek irtifaya uygun çantalar ve malzemeler almak istiyorsanız bu spor için ayrı bir bütçe ayırmanız gerekir. Çünkü dağcılık sporu pahalı bir spordur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir