Dağcılık Malzemelerinde Ayakkabılar

dagcilik-malzemeleri

 

Dağcılık sporu 1970’li yıllardan bugüne gelinceye değin büyük bir hızla yapılan atraksiyon ve aksiyon tutkunlarının vazgeçemeyecekleri spor dallarından birisini oluşturmaktadır. Dağcılık sporunun bir kolu olması bakımından tırmanma sporlarıyla kayalara, dağlara en çabuk tırmanan ve hedef noktaya(menzile) en kısa sürede ulaşan yarışmacının yarışı kazanmasına yönelik alternatif spor branşlarından birisini oluşturmaktadır.

Söz konusu alan tırmanış olunca bu yönde piyasada bulunanların aksine özel üretimlerle satışa sunulan kaya tırmanma ayakkabıları bulunmaktadır. Birçok özelliğiyle bilinen spor ayakkabılarından ayrılan tırmanış ayakkabıları ile kayaların iriliği hangi ölçüde olursa olsun diğer dağcılık malzemeleri tam takım halinde bulundurulduğunda sporcuya hiçbir şekilde risk taşımamaktadır. Bu bakımdan bu ayakkabıları şu özelliklerle diğerlerinden ayırt etmek mümkün olacaktır:

* Kaya, dağ kayacı gibi irili ufaklı taş kütlelerinin ayağı kaydırmaması ve tırmanırken sporcuyu daima sabit tutması için bu ayakkabıların tabanları genellikle lastik malzemeden yapılmakta olup piyasada en kalitelileri Decathlon markası tarafından sporcularla buluşturulmaktadır.

* Sporcu aşırı hızla ilerlemeye devam etmiş olduğundan ayakkabıların birçoğu kısa sürede aşınmaya uğrayarak yıpranmaktadır. Oysa tırmanış ayakkabıları özel imal edilen malzemelerle yanlardan ve önlerden bantlarla kuşatılarak böylece gövdelerinin yıpranması ve dolayısıyla da aşınmasının önüne geçilmiş demektir.

* Dağcılık sporlarına elverişli biçimde ayakkabının gövde kısmındaki bağcıkları ve gövde yüzeyi solunum alabilen kumaş malzemeden yapılarak böylelikle yine hem aşınmaya karşı durulmuş hem de sporcunun hızını kesmeden tırmanışa devam etmesi sağlanmış olunur.

* Spor ayakkabılarda sıklıkla problem olan ayakkabı ipliklerinin bir başka ifadeyle bağcıklarının çözülmemesi için bağlama ipliklerinin hassas yapışkan bantlarla yapılmış olması yine bu ayakkabıların diğer spor ayakkabılardan öne çıkan başlıca ayırıcı özelliklerinden birisini oluşturmaktadır.

* Tırmanmak için özel üretilmiş olan bu ayakkabıların ayak ölçüsüyle bire bir orantılı olmasına dikkat edilmelidir. Bu da sporcunun verimini etkileyen son derece önemli bir özellik olup ne olduğundan fazla numara ölçülerinde ne de olduğundan daha düşük numara ölçülerinde tercih edilmelidir. Daha hızlı koşabilmeyi sağlayan daha düşük numara tercih edilmesi dağcılık malzemeleri seçiminde kesinlikle sistemli ve mantıklı bir hareket türü olmamaktadır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir