JiuJitsu Nedir?

Japon dövüş sanatı olan jiujitsuyu kullanan bir kadın, rakibi karşısında gücünü en az şekilde kullanır. Onun yerine, doğal olarak var olan yerçekimi, manivela, momentum ve durgunluk ilkelerini kullanır. Bu güçleri nasıl ve nerede kullanacağını bilirse fiziksel olarak kendisinden güçlü rakibini kolayca yenebilir. Aynı şey etrafımızdaki otomatik etki silahlarını kullanan kişiler için de geçerlidir. Fırsatçılar, bu silahlarını kullanan kişiler için de geçerlidir. Fırsatçılar, bu silahların gücünü hedeflerine karşı çok az kişisel güç uygulayarak kullanabilirler. Sürecin bu son özelliği fırsatçılara büyük bir fayda sağlar. Bu fayda, manipülasyonu belli etmeden manipüle etme yeteneğidir. Hatta kurbanlar bile itaatlerini, bu itaatten fayda sağlayan kişinin tasarımı değil de doğal güçlerin sonucu olarak görürler.

Bir örnek verme zamanı geldi. İnsan algısında, iki şey arasındaki birbiri ardına gösterildiğinde fark edebilme şeklimizi etkileyen bir ilke vardır: Zıtlık ilkesi. Kısacası, eğer ikinci madde birinciden biraz farklı ise biz onu olduğundan çok daha farklı görürüz. Yani, önce hafif bir objeyi kaldırıp ardından daha ağır bir obje kaldırdığımızda ikinci objenin ilk önce hafif objeyi kaldırmadan hissedeceğimizden daha ağır olduğunu hissederi. Zıtlık ilkesi psikofizik alanında kurulmuştur ve ağır da dahil olmak üzere her algıya uygulanabilir. Eğer bir partide çekici biriyle konuşursak ve daha sonra daha az çekici biri bize katılırsa ikinci kişi bize olduğundan daha az çekici gelecektir.

Algısal zıtlık göstergesi bazen öğrencilere ilkeyi anlatmak için psikofizik laboratuvarında yapılmaktadır. Her bir öğrenci sıra ile biri soğuk, biri oda sıcaklığında, biri de sıcak olan üç kova önünde oturur. Bir elini sıcak suya bir elini soğuk suya sokan öğrenciden, iki elini de aynı anda oda sıcaklığındaki suya sokması istenir. Yüzlerindeki şaşkınlık ifadesi durumu açıklamaktadır. Her iki el de aunı suda olsa da soğuk suda olan el sanki sıcak sudaymış gibi, sıcak suda olan el ise soğuk sudaymış gibi hisseder. burada anlatılmak istenen aynı şey, bu örnekte oda sıcaklığındaki su, ondan önce gerçekleşen olaya göre değişik görünebilir.

Zıtlık ilkesi ile sağlanan etki silahından faydalanılmadığını düşünmeyin. Bu ilkenin en büyük avantajı, sadece işe yaramakla kalmayıp, fark edilmez olmasıdır. Bunu kullananlar, durumu kendi lehlerine çevirdiklerini fark ettirmeden etkiden faydalanabilmektedir. Perakende giyim mağazaları da buna iyi bir örnektir. Bir adamın iyi bir erkek giyim mağazasına girdiğini ve bir takım elbise ve kazak almak istediğini varsayın. Eğer satış elemanı olsaydınız daha fazla para harcamasını sağlamak için ona önce hangisini önerirdiniz? Giyim mağazaları satış elemanlarına önce en pahalı olanı satmalarını söyler. Sağduyu ise tersini söylemektedir. Bir takıma çok para harcayan bir kazağa fazla para harcamak istemez ancak giyim mağazaları daha iyi bilir. Onlar zıtlık ilkesine göre davranır. Önce takımı satın, çünkü kazağı alma sırası geldiğinde fiyatlar takıma oranla o kadar da pahalı görünmeyecektir. Aynı ilke, takımına uyacak aksesuar (gömlek, ayakkabı, kemer) almak isteyen bir adam için de geçerlidir. Sağduyunun tam tersine, ortaya çıkanlar zıtlık ilkesini desteklemektedir. Satış motivasyon analistlerine göre “Bir takım alma amacı ile mağazaya giren bir adam, takımı aldıktan sonra aksesuarlar almak için neredeyse daha fazla para harcayacaktır” demektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir