Mercedes Kompresör Özelliği Nedir Ne İşe Yarar?

 

mercedesKompresör kavramı hayatımıza kompresörlü arabalar ile girmiştir. Aslında kompresör basit anlamıyla hava pompası ya da sıkıştırıcı olarak açıklanabilecek bir sistemdir. Bir çeşit pnömatik sistemdir. Benzin istasyonlarında lastiklere hava basmaya yarayan, buzdolabında soğutucu havanın devir daimini sağlayan, havalı frenlerde pedala basıldığında kampanalara hava pompalayan makine işte kompresörün ta kendisidir. Mercedes kompresör özelliği ne işe yarıyor?

Kompresörler taşıt mekaniğinde 3 şekilde yer alır. İlki ağır vasıtalarda fren, debriyaj, vites kolu bağlantıları ve süspansiyon sistemi hava ile çalışan tasarımlar olabilmektedir. Bu sistemlerin ihtiyaç duyduğu basınçlı hava ise taşıtta var olan ve gücünü motordan alan bir hava kompresörü tarafından üretilerek hava tanklarına basılmaktadır. İlişkili kullanılabildiği gibi motor ile ilişki içerisinde kullanılanları da vardır. Mercedes arabalarda kullanılan kompresörler motorla ilişkili olanlardır.

mercedes-motorİkincisi Mercedes’in otomobillerinde gördüğümüz kompresörlerdir. Bu genelde roots tipi bir supercharger uygulanmış bir motora işaret eder. Bu mantık olarak bildiğimiz turbo sisteme yakındır. Ancak turbo sistemlerinde palleri egzoz gazı çevirdiği için ve düşük devirlerde yeterince gaz akışı olmadığı için oluşan turbo gecikmesine sahip olmayan bir sistemdir.

Kompresör sisteminde pallerin tahriki motora bağlı bir kayış, zincir veya dişli tarafından yapılmakta ve rolanti devrinden itibaren etkili süper şarj yapabilmektedir. Yani turboda oluşan gecikme olmadan fazladan besleme yapabilmektedir. Üçüncüsü ise motor kompresörü veya diğer bildiğimiz adıyla motor freni dediğimiz olaydır.

Mercedes arabalarda mevcut olan bu kompresörler, hava türbini şeklinde tasarlanmışlardır. Bu türbin emme manifoldu ile motor arasında yer alır. Motorun volan dişlisinden bir kayış vasıtasıyla hareket alır ve silindirlere daha çok hava basılmasını ve daha az yakıt yakılarak daha çok iş elde edilmesini sağlamaktadır. Kompresör ile birlikte intercooler da kullanılmaktadır.

Turbo ve kompresör uygulamalarında yer alan intercooler aynı şekilde çalışmaktadır. Kompresör İngiltere ve Amerika’da supercharger olarak adlandırılmaktadır. Mercedes kompresör özelliği ne işe yarıyor? Farklı yükseltilerde hava farklı basınç değerlerine sahiptir. Rakım yükseldikçe basınç 1 atmosferin altına düşecektir. Dolayısıyla motorun emdiği hava miktarı azalacaktır.

Diğer bir deyişle motorun hacimsel (volumetrik) verimi azalacak ve haliyle yanma sonu elde edilen güç 1 atmosferden elde edilen güçten daha az olacaktır. Kompresörün rölanti devrinden (marşa basılmasından) itibaren sağladığı hava basıncı sabit ve 1 atmosferin üzerinde olacağından motorun hacimsel verimi dış ortam basıncı ve yükseltiden bağımsız hale gelecektir. Bu da her yükselti ve her basınçta aynı performansın sağlanabilmesi anlamına gelir.

Kaynak: Ais Rent A Car

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir