Kaliteli Fotoğraf Nasıl Çekilir

kaliteli-fotograf

İyi kaliteli fotoğraf nasıl çekilir? sorusuna yanıt verecek binlerce kriter bulunmaktadır. Çekilen fotoğrafların çıktısını alıp nesiller boyunca kalacağını düşünürsek kaliteli bir fotoğraf çekmek çoğu fotoğrafçı için her bedele değer bir iş diyebiliriz.

Her bedele değer diyoruz çünkü fotoğraf işine ister profesyonel ister hobi olarak girin pahallı ve bir o kadar da masrafı gözden çıkarmanız gerekebilir.

Kaliteli fotoğraf çekimleri size sosyal medyada bir çok beğeni ve takipçi kazandırır. Çektiğiniz fotoğraflar ile kendi haz duygunuzu tatmin edersiniz. İyi bir fotoğraf ve bu fotoğrafın komposizyonunu iyi kurarsanız, tek fotoğrafla bir çok şeyi anlatabilirsiniz. Bu da sizi fotoğraf sanatçısı yapar.

Fotoğraf çekimlerinde istenen etkiyi verebilmek için fotoğraf makinesini iyi kullanmanız ve on binlerce fotoğraf çekerek yeterli tecrübeyi kazanmanız gerekir. Ancak bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz belkide doğuştan gelen fotoğraf yeteneğine sahip olabilirsiniz.

Kaliteli fotoğraf çekimi elde etmek için iyi bir fotoğraf makinesinin yanında değişik özellikler barındıran fotoğraf lenslerine ihtiyacınız bulunmaktadır. Biz fotoğraf lensi olarak Samyang markayı önerebiliriz. Mekan çekimleri, manzara çekimleri, portre çekimleri, serbest çekim olsun her türe uygun kaliteli objektifler bulunmaktadır. Kaliteli bir lens, üretim kalitesinden istediğiniz duyguyu ve etkiyi size kazandıran, istediğiniz sonucu veren lenslerdir.

Bir manzara fotoğrafı çekmek isterseniz kullanacağınız geniş açılı lensler olmalıdır. Çünkü çekeceğiniz alanın geniş olması ve bu alanın fotoğraf kadrajına sığdırabilmeniz geniş açılı lensler ile mümkün olmaktadır. Geniş açılı bir lense sahipseniz geriye ortamın ışığını ve fotoğraf makinesi ayarlarını doğru ayarlamaya kalıyor. Çektiğiniz fotoğrafa duygu etkisi vermek ise sizin bakış açınız ve yeteneğinize kalmıştır.

Dar mekan çekimlerinde ise ihtiyacınız olacak objektif, dar açılı lenslerdir. Mesela otomobil içinde fotoğraf, geniş açıda kinin tersine, alanı daraltarak fotoğrafa sığdırmalısınız. Tabi yine makine ayarları ve ışığı düşünmelisiniz.

Kaliteli fotoğraf çekmek isteyenler için bir başka öneri tripod olacaktır. Sabit duran bir makineden elde edilecek fotoğraflar, elde tutulan hareketli çekimlere göre çok daha iyi olacaktır. Açı ayarları, 3/1 oranı, ışık ayarlarına kadar tam verim alabilmeniz tripod sayesinde olacaktır.

İyi bir fotoğraf çekmenin bir başka önemli kriteri ise ışıktır. Işığın açısını şiddetini doğallığını ayarlamayı ve tecrübesini edindiğiniz zaman artık iyi bir fotoğrafçısınız demektir. Çünkü fotoğraf çekimlerinde özel bir komposizyonunuz yoksa doğal ışık etkisini yakalamak zorundasınız.

Fotoğraf çekimlerinde filtreleri iyi öğrenin. Filtreler bulunduğunuz ortamın ışık dengesini, ışık şiddetini ve vermek istediğiniz duyguya göre yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Filtreler genellikle üç ana renk etkisinde bulunurlar. Bunlar yeşil, mavi ve kırmızı. Bu renklere ek olarak magenta filtreler en çok kullanılan çeşididir.

İlerleyen makalelerimizde iyi fotoğraf nasıl çekilir konusunda diğer kriterleri inceleyeceğiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir