Ürgüp Peri Bacalarından Selam Var

peribacalari

Fotoğraf ve fotoğraf çekme tutkusu bende yıllarca önce başladı. Ürgüp’te doğduğum için her halde çok şanslıyım. Basit kompakt makinalarla olsa bile, yakaladığımız Peribacaları görüntüleri çok ilginçtir. Esrarengiz yani gizemli volkanik kayalarda ışık ve gölgeler göze apayrı bir çekicilik verir. Buralarda çekilen fotoğraflardan gözünüzü kolay kolay ayıramazsınız.

1952 yılında Ürgüp’te başlayan turizm hareketlerinin ben hep içinde oldum. O yıllardan bu tarafa, bir çok yabancıyla tanıştım. Tabiatıyla ileri ve modern bir toplum olmak boşuna değildir. Gelenlerin çoğuna bizim hayal edip te sahip olamayacağımız fotoğraf donanımları vardı. Bunların çoğu Ürgüp ve volkanik kayalarındaki güzellikleri fotoğraflayarak başarıya ulaştılar, ün yaptılar. Çoğunun fotoğraflarını ülkelerinde yayınlanan dergilerde görüyor ve izliyorum.

1963 yahut biraz sonra National Geographic dergisinden Jonathan ve Elizabeth Blaşr çiftinin fotoğraf çekimi için bir ay süreyle Ürgüp civarında tıpku eski sakinleri gibi, bir mağarada kaldıklarını hatırlıyorum. O yıllarda onlarla ilgili yaptığımız bir haber bazı gazetelerde yayınlandı.

Bir dostum bana, “Neden fotoğraflarla bu kadar uğraşıyorsun? Ne var sanki? İşine bak yahu!” dese de ben aldırmıyorum. Kitapçılarda heo konuyla ilgili kitap arıyorum. Yabancı bir yazarın dilimize uyarlanmış kitabı dışında son zamanlarda elle tutulur bir yazıt bulmak, ülkemizde pek olanaklı değildi. İstanbul’da yine aramaya devam ettiğimde bazı dergi satıcılarında gözle arasanızda,bir köşeye sıkıştırıldığından olacak, bulmanız pek mümkün değildir. Sormanız gerekir. Ben, “Fotoğrafla ilgili dergi yahut kitap var mı?” diye sorduğumda “Yok” diyorlardı. Epey sorup soruşturduktan sonra bir akşam Beyazıt meydanında sergi açan seyyar kitapçıya sordum, “Var” dedi ve bana Milli Eğitim Bakanlığı Basılı Eğitim Malzemeleri Genel Müdürlüğü’nün 966 yılında ilk ve orta okullar için hazırladığı, çocukların anlayacağı alfabe ve anlatımla basılmış, görmediğim bir kitapçık gösterdi. Belki, henüz okumaya başlayan torunuma faydalı olur düşüncesiyle az bir para ödeyerek satın aldım. Tabiatıyla aradığım başka idi. Ofset baskı, göz dolduran, fotoğraflarla süslü, teknik ve sanatsal bilgileri içeren, ileri ülkelerde rastladığımız türden bir dergi. İşte onu Üsküdar vapur iskelesindeki bir gazetecide gördüm ve doğrusu oldukça heyecanlandım. “Oh be, tamam!” diyerek satın aldım. Bu dergi “Fotoğraf Dergisi” ydi. Açtım ve evirip çevirerek bir süre baktım. Sonrada birkaç kez okudum.

Neşredildiği sürece Fotoğraf Dergisi’ni alarak ondan oldukça faydalanıp kitaplığımı süsleyeceğim. Bir de şunu eklemeden edemeyeceğim, fotoğraf çekimi yapanlar bizim tarafa, Ürgüp’e Peribacalarına uğrayıversinler, biraz gayret sarfederlerse iz bırakacak fotoğrafı çekerek başarılı çalışmalar yapabilirler.

İsmet Aksoy – Ürgüp – Fotoğraf Dergisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir