Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Yer altında serbest olarak bulunan yumuşak, parlak ve sarı renkte olan değerli bir metaldir. Bu altın işlenerek bazı takı şekilleri aldırılabilir. Bunlardan bazıları; altın kolye, altın bilezik, altın küpedir. Bu takılar bir meblağ karşılığı satılabilir. Altının şekillendirilmesi için bazı katkı maddeleri eklenir. Bakır, gümüş vb. madenlerle altın katı bir hal aldırılır. Bu altınlar ayar şeklinde satılır. Bu ayarın en yüksek olanı 22 ayardır. Bu ayar genellikle bileziklerde kullanılır. 22 Ayarda takının altın oranı %91 kalanı ise katkı maddeleridir. 18 Ayarda ise %75 altın varken kalan yine katkı maddelerinden oluşur.

 

 

Altını güvenebileceğiniz bir kurumdan alınız. Aldığınız ürünün patent ve markasının olup olmadığına dikkat ediniz. Ürün sertifikasının olmasına dikkat ediniz. İnternetten alırken ürünün gramajı ile ilgili verilen bilgilerin sapma değerlerine dikkat ediniz. Örneğin 22 gramlık bilezikte işçilikten ötürü %5′ lik sapma değeri olabilir. Bu da sizin ürünü 100 lira fazla fiyat ödeyerek almanıza neden olur. İnternet üzerinde bu şekilde fiyat yansıtmaları çokça kullanılır bu yüzden bu hususa çok dikkat etmelisiniz.

 

 Altın Kolye Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Sevdiklerimize hediye etmek için altın takılar çok iyi bir seçenektir. Bu nedenle altın kolye çokça tercih edilmektedir. Ama altın kolye alınacaksa da bazı dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlardan ilki altın kolye alacak kişinin kolyenin modada olup olmadığını öğrenmelidir. Bu en önemli husustur. Takılarda moda belirli aralıklarla değişiklikler gösterebiliyor. Eğer modayı düşünmeyip hep trend olan bir altın kolye almak istiyorsanız yusufçuk veya melek desenli bir altın kolye almanız önerilir.

 

 Çocuklar İçin Altın Kolyeler

 

Bu altın kolyelerin çocuklar için olan modelleri de vardır. Elmas taş kesimli bir kolyeyi 12-13 yaşlarında bir çocuğun kullanması uygun olmayacaktır. Bu yüzden küçük kız çocuklarına altın kolye seçeneği her zaman en iyisi olacaktır.

 

 Altın Takılar Nasıl Temizlenmeli?

 

Altın takılar birçok seçenek ile temizlenebilir. Bunlardan ilki altınınızı kuyumcuya götürüp cila makinesi sayesinde temizlemektir. Bu takılarınızı kuyumcuya götürmeden evde de temizleyebilirsiniz. Bulaşık deterjanı ve deterjanlı bez ile de kolayca takılarınızı temizleyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir