Altın Bileklik Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dünya üzerinde kişilerin yatırım olarak tercih ettiği birçok alternatif mevcuttur. Bu alternatifler çok farklı şekillerde kullanılmaktadır. Arsa yatırımları, araç yatırımları, hisse senedi yatırımları bunlara örnek olarak verilebilir.

  Küçük yatırımlardan bahsetmek gerekirse bunlara ufak miktarlarla girilen borsa siteleri, altın eşyalar örnektir. Borsa, kişilere sağladığı değişimler sayesinde kazanç da sağlamaktadır, zarar da ettirmektedir. Aslında bu değişiklik tüm yatırım yapılan ürünler için geçerli olmaktadır. Ürünün alındığı para cinsinin değer kazanıp değer kaybetmesiyle kazanç oranı çeşitlilik göstermektedir. Küçük yatırım olarak kullanılanlar arsında altın eşyalar vardır. Bu eşyalar evlerde de kullanılabilir, bazı kutlamalarda, düğünlerde evlilik hediyesi olarak da verilebilmektedir.

Altının sıklıkla kullanım alanları

  Altın, ülkemizde düğünlerde ve benzeri kutlamalarda çokça kullanılmaktadır. Hediye olarak verilen bu ürünler arasında olan altın bileklik, altın kolye bunlara örnektir. Kişiler kimi zaman, kimi zamansa yüksek ücretler ödeyerek bu ürünlere sahip olmaktadır.

Peki, altın alırken nelere dikkat edilir?

  Altın değerli bir maddedir. Bu yüzden alım ve satımlarına fazlasıyla özen gösterilmektedir. Ülkemizde de satışı yüksek oranda yapılan altın alış verişleri, çokça kullanılmaktadır. Altın, üretim şekline göre fiyat olarak şekillenmektedir. Bu fiyat çeşitliliği sayesinde kişiler bazı altın ürünlerine yönlenmektedir. Bunlardan birisi de alım satımı yapılan altın bileklik çeşitleridir. Altın bileklik alımında alıcıların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan birisi, ürünün işçiliğidir.

  İşçilik altın bileklik ürünleri için oldukça önemlidir. Diyelim ki aldığınız bileklik yaklaşık olarak 20 gram altından yapılmaktadır. Her ne kadar makineler aracılığıyla bu ürünler ortaya konsa da el işçiliği de gerekmektedir. Bu tür işçiliklerde genel olarak ürünü yontma işlemi yapılmaktadır. Bu yontma işlemlerinde altın bir miktar kırpılmaktadır. El ile şekil verilmeye çalışılan ürünler işlendiği zaman yaklaşık olarak 15 gram ağırlığında gelmektedir. İşçilik sırasında toz haline dönüşen bu 5 gram altın alıcıya yansıtılmaktadır. İşçilik sonrasında işe yaramaz hale gelen bu gram altınlar, işçilik maliyeti olarak alıcıya yansıtılmaktadır. Bu yüzden tüm altın alıcıları, alacakları üründe az işçiliği olan ürünleri tercih etmelidir. Bu sayede satın almadığı ürünlerin ücretini ödemek zorunda kalmamaktadırlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir