Altın Kelepçe Fiyatları Ne Kadardır?

 

            Altın her genç kıza evlilik dönemin de yapılır. Altın bilezikler, altın setler, altın yüzük, altın kelepçe ve benzeri birçok çeşitte altın genç kızların zevkine göre yapılır mihir olarak eşi tarafından ya da kayın valide, kayın pederi tarafından genç kıza verilir. Sözlenir iken genç kızlara genellikle tek taş yüzük yapılır ve nişan dönemi geldiğinde de altın kelepçe yapılır. Düğün zamanın da ise erkek tarafı maddi durumuna göre ya da kız tarafının isteğine göre altın bilezik ve setini yapar.

 

Ancak günümüz de genç kızlar altın bilezikleri sıra sıra takmaktan pek de hoşlanmazlar. Daha sade bir tarz da oldukları için altın set ve altın kelepçe takılarını takmak genç kızlara daha cazip gelmektedir. Bu neden dolayısı ile altın set ve altın kelepçe çeşitleri düz bilezik çeşitlerine oran ile çok daha fazladır. Ayrıca şuna da değinmek gerekir ki altın kelepçeler birikim, yatırım amacı ile yapılamaz. Çünkü bu kelepçeler de el işi daha fazla olduğundan geri satarken altının değeri düşmektedir. Yani altın kelepçe satın alırken bu durumun bilgisin de olunmalı ve gün gelir kelepçeyi bozarız amacı ile değil ömür boyu altın kelepçeyi takarım amacı ile satın alınmalıdır. Yoksa maddi açıdan zarara uğranabilir.

 

Peki, altın kelepçe fiyatları ne kadardır? Fiyatlar neye göre değişkenlik gösterir? Altın kelepçe fiyatları hemen hemen çoğu model de birbirine yakındır. En uygun altın kelepçe 500 TL civarın da iken en pahalı altın kelepçeler 20.000 TL nin üzerinde olmaktadır. Altın kelepçelerin fiyatı genellikle incelik, kalınlık ve altın gramı açısından değişiklik gösterir. Ayrıca el işi açısından da farklı olan altın kelepçe modelleri farklı fiyatlar da olmaktadır. Altın kelepçe satın alırken en az zarar edilen kelepçe türü Trabzon kelepçe modelleridir. Bu modeller de el işçiliği az olduğundan satışı sırasında çok zarara uğranmaz. Trabzon kelepçe modelleri de 1500 ile 5000 TL arasın da olmaktadır. Oldukça şık ve zarif olan bu Trabzon kelepçe modellerini satın alındığın da daha sonra da set haline getirebilme imkânı bulunmaktadır.

bebek altın takı

çocuk altın takı

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir