Ayaklar ve Ayakları Korumak

ayak-sagligi-terlikAyakları Korumak

 

İnsanlık tarihine bir göz atıldığında terliğin oldukça eski dönemlerde giyilmeye başlandığı görülür. Zamanla gelişme yolunda ilerleyen İnsanoğlu için dünyada yaşadığı müddetçe giyim i soğuk ve tabiatın olumsuz etkilerinden korumak için bir çeşit zorunluluk olagelmiştir. Tarihte rastlanan ilk ayakkabı şekli de terlik şeklindedir. Ayakların altına yerleştirilmiş ot ya da kaba derinin ayağa ilkel iplerle bağlanarak kullanılmasıyla oluşmuştur.

 

Eldeki kaynaklardan alınan bilgiye göre ayakkabıya ait ilk bulgulara Avrupa ülkelerinde bulunan (Fransa, İtalya, Fransa, İspanya)’mağaralarda rastlanmaktadır. Milattan önce İspanya ‘ nın doğusunda bulunan mağaralarda erkeklerin deri çizme, kadınların da kürk çizme giydiğine dair figürlere rastlanmıştır. Bu konuda kanıt olarak gösterilebilecek en eski buluntulardan biri milattan önce 8000 yılında kullanıldığı belirlenen Amerika yerlilerinin giymiş olduğu sandaletlerdir.

 

Terlik

 

Eski mısır dönemlerinde de yalınayak dolaşmak istemeyen insanlar iki bant yardımıyla tutturulmuş süslü terlikler giymişlerdir. Tarihte bilinen eski terlik türlerinden bir tanesi de budur. Mısır uygarlığı incelendiğinde papirüs yapraklarından yapılmış sandaletlere de rastlanmaktadır dönemlerde Mısır ‘ da sandalet yapımı da itibarlı bir sanat dalı olarak görülmekteydi. Mısırlılar ayakkabı konusunda da oldukça yaratıcıydı. Mevcut tarihi kaynaklara göre Sümer askerleri tarafından milattan önce 3000 yıllarında kullanılmıştır. Çok daha sonraları yani 16.yüzyılda yüksek topuklu terlikler giyilmesi bir moda gelişimi olarak kendisini göstermiştir. Bu terlik tipleri burunları uzun keskin kare kesimlidir.

 

Bununla birlikte kadife gibi kaliteli kumaşlardan yapılmış terlik tipleri olmuştur. Daha sonraları bu terlik tipleri gelişmiş, önceleri tamamen el yapımı olan terlikler artık günümüzde fabrikasyona dönmüştür. Ayakları korumanın yanı sıra ortopediye yönelik tedavi maksatlı terlikler de günümüzde artık kullanılmaya başlanmıştır. Terliklerin görünümü kullanım maksadına göre ve yerine göre değişmektedir. Bazen ofis çalışanları, laborantlar, doktorlar ve hemşireler de gün içerisinde çalışma alanlarında ayakkabı yerine terlik giyerek çalışmaktadır.

 

Konfor

 

Zamanla gelişen teknoloji ve ortopedik beklentiler birleşince terlikler giderek ayağın tabanına uygun bir form almışlar ve üreticiler de ürettiği terliklerin ortopedik olmasına dikkat etmektedir. Topuk bölgesi, taban kısmı ve parmakların olduğu bölge tamamen ayak tabanının formuna uygun olarak tasarlanmaktadır. Konforu arttırmak maksadıyla bazı modellerde taban kısmına iç taraftan sünger konforu arttırmak için konmaktadır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir