Bayanların Ayakkabı Alırken Dikkat Etmesi Gerekenler!

bayan-ayakkabiAyakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenlerden önce ayak anotomisi hakkında bilgi vermek isteriz. Bilindiği üzere vücudumuzun bütün ağırlığını taşıyan ayaklarımız, Leonardo da Vincinin tabiriyle ” 26 kemik, 114 bağ, 20 kastan oluşan bir sanat eseridir.” demiş.

Ne kadar güzel bir tanım değil mi?

Ayaklarımız birçok kas, doku ve bağlarla iç içe geçmiş ve birbirine bağlantılı bir şekilde bizleri dimdik ayakta tutan, hareket etme imkânı sağlayan, mükemmel bir organımızdır. İşte bu yüzden ayaklarımıza gereken değeri ve önemi vermekten çekinmemeliyiz. (Özellikle bayanların ayakkabı satın alırken daha da dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü çok fazla model ve çeşit bunu gerektiriyor.)

           Bayan ayakkabı, erkek ayakkabılarına göre daha fazla göze ve şıklığa hitap ettiğinden, sanıyorum ayak sağlığı pek düşünülmüyor. Oysaki asıl dikkat edilmesi gereken gösterişli ayakkabılar değil ayaklarımızın korunması açısından ne kadar rahat olduğudur.

           Bayan ayakkabı seçimi yaparken özellikle gün içerisinde değişik hacimler gösteren ayaklarımız için en ideal olanı seçmektir. (Bu yüzden ayakkabı satın alırken akşam saatleri tercih edilmelidir.)

           Bayan ayakkabı satın alırken tek bir ayağınıza denemekle yetinmeyin, her iki ayağınıza da giyin hatta yürüyün. İçinde ayak parmaklarınızı bükebilecek ve hareket ettirebilecek kadar boşluk olup olmadığına bakın. Aldığınız ayakkabının kumaşına, derisine dikkat edin, unutmayın ki ayaklarımızın terlememesi, terliyorsa da bu teri dışarıya atabilmesi çok önemlidir. (Bu yüzden sentetik yerine deri olan yumuşak ayakkabılar tercih edin.)

           Bayan ayakkabı denilince ilk akla gelen yüksek topuklu(ökçeli) ayakkabılardır. Eğer uzun süre ayakta ve hareket halindeyseniz giyeceğiniz ayakkabının ökçesi 3 cm’yi geçmemelidir. Her gün aynı ayakkabı giyilmemelidir. En az değiştirmeli iki ayakkabınız olmalıdır. Sürekli düz ya da sürekli topuklu ayakkabı da giyilmemeli hafta içi günlere göre ayarlanmalıdır. ( 2-3 gün düz, 2-3 gün hafif topuklu gibi)

Ayrıca ayakkabı satın alırken satıcının göz boyayan ısrarlarına kanmayın.(Giydikçe açılır bu gibi) Eğer ayakkabılar o an ayağınıza rahatsızlık verdiyse, canınızı yaktıysa, giyip çıkardıktan sonra ayakkabının derisinin boyası çıktıysa, satıcı ne açıklama yaparsa yapsın kanmayın. Her yıl sırf ayakkabı yüzünden binlerce insanın kaşıntı, mantar, egzama ve nasır gibi sorunlar yüzünden hastanelik olduğunu unutmamakta fayda var diye düşünüyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir