Dış Giyim Ürünlerinin Yeni Modası Kap

 

            Kap dış giyim ürünlerinden olan pardösü, ferace, treç kot gibi elbiselerin üzerine giyilebilen diz altına kadar olan ince yazlık dış giyim ürünüdür. Kap ürünleri sıcak yaz mevsiminde giyilmek için ince kumaşlardan canlı renklerden tasarlanmaktadır. Kap pardösü ye eş değerdir neredeyse. Hakkında hiç bir bilgisi olmayan kişiler kap ile pardösüyü karıştırabilirler. Çünkü aralarındaki fark o kadar da net değildir. Bazı zamanlar da insanların kapı pardösü olarak da bilmektedir. Birçok farklı canlı renkleri mevcuttur. Kapları önünde kapatmak için genellikle fermuar ya da düğmeli olmalı üzere iki farklı modellerde bulunmaktadır.

 

Tesettür deyince akla muhafazakâr şık bayanların yaz günlerinde vücut hatlarının belli olmaması için kıyafetlerinin üzerleri ne şık kap modellerinden birini giyerek dışarı çıkarlar. Kaplar her yere gitmek için uygundur. Özel günlerde bile tesettürlü muhafazakâr bayanların üzerlerine tercih ettiği kap dış giyim ürünleri daha farklı modellere ve çizgiye sahiptir ve oldukça gösterişli modelleri bulunmaktadır.

 

 Kap ve pardesülerin aralarındaki fark nelerdir?

 

Kap ve pardesü arasında farkı bilemeyenler için aralarındaki farkı şöyle sıralayabiliriz. Kap ve pardesü arasındaki en önemli farkı kap daha kısadır ve diz altına kadardır. Pardösü ise ayak bilelerin kadar boydan boya uzunluktadır. Sadece yaz günleri giyilebilir. Pardesüler ise yazlık kışlık veya mevsimlik olarak 3 farklı modelde tasarlanır. Kaplar pardesülere göre farklı çizgilere veya modellere sahiptir. Kaplar pardesü veya tunikleri karışımından esinlenerek tasarlanmıştır.

 

Aynı zamanda farklı şık modelleri ile uzun boy elbiselerini de anımsatmaktadır. Kaplar çoğunlukla pantolon ve Jeanların üzerine giyilmesi uygundur. Pardesüler ise her türlü kıyafetin üzerine giyilebilmektedir. Kaplar pardesülere göre daha hafif ve ince modellerden oluşmuştur. Kaplar yazın sıcak günlerde giyilebildiği için canlı renklerden oluşmaktadır. Kap ve pardesü arasındaki farkı ayırt edemeyenler bu hususlara dikkat ederek kap ve pardesüyü ayırt edebilirler. Ama her diz altına kadar olan yazlık giysiler kap değildir.

 

Kap alırken dikkat edilmesi gerekenler?

 

Kap alırken dikkat dilmesi gereken öncelikle kişinin bedenine uygun olması gerekmektedir. Ne dar ne de bol olmaması gerekir. Çünkü dar beden kaplar kişinin rahat etmesini kısıtlar ve bu durumda oldukça rahatsız etmektedir. Bol beden kaplar da giyen kişinin üzerinde pek şık bir görünüm sergilemez.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir