Elbise Ve Kadınlar

elbise

 

Elbise tek parça etekli kadın giysisidir. İnsanlık tarihi kadar eski olan elbise Kızılderililer’ den eski Mısır hiyerogliflerine kadar her yerde görülür. Kadınlarının elbise giymediği çok az ilkel kabile vardır. Elbiseler zaman içersinde kumaş ve dikim olarak çeşitli evrelerden geçmiştir. Günümüzde hafif, şık ve kullanışlı elbise modelleri daha çok tercih edilmektedir.

Elbiselerin en şaşaalı dönemi Orta çağ ve sonrasında Avrupa zengin sınıfında görülür. Kabarık etekli, dantelli ve uzun elbiseler birer servet değerindedir. Zamanla elbiselerin etekleri daralmış sonra da kısalmaya başlamıştır. En son olarak çok mini etekli vücuda yapışan elbiseler ortaya çıkmıştır. Yüzlerce ayrı stilde elbise mevcuttur.

Elbiselerin bolluğu veya şekli kültür ve kullanım amacıyla ilgilidir. Gece toplantı ve eğlencelerine genellikle abiye denen dekolte, ince kumaşlardan süslü elbiseler giyilir. Gündüz kullanım için ise daha kalın kumaşlar ve daha kapalı elbiseler tercih edilir. Elbiseler kollu, kolsuz, yarım yollu veya askılı olabilir. Üstü başka renk ve kumaştan altı başka renk ve kumaştan da olabilir ama her iki durumda da tek parça olması gerekir.

Başlıca iki türlü elbise tarzı vardır; bunlardan ilki bele oturur ikincisi ise roba denen göğüs altına oturandır. Bele oturan modellerde genelde lastik, fermuar ya da kemer kullanılmakla birlikte robadan modeller lastikli veya lastiksiz olabilir. Kullanım açısından robadan modeller daha kullanışlıdır. Üstelik fazlalık kiloları saklama da daha beceriklidir. Elbise kumaşları her kalınlıkta veya incelikte olabilir.

Kat kat tülden yapılan elbiseler de vardır. Örneğin gelinlik de bir tür elbisedir. Elbiseler çok ince kumaşlardan üretildiğinde genelde içine astar dikilir. Elbiselere süsleme olarak dantel, boncuk, çeşitli taşlar, ahşap süslemeler, el veya makine nakışları veya oyadan süslerle kanaviçe eklemeler yapılabilir. Yine elbiselerde fermuar ve düğme çeşitleri çokça kullanılır. Bazı elbiseler elastik kumaştan dikilir ve bunlar düğme veya fermuar olmadan rahatlıkla giyilebilir.

 Elbise kadınların yüzlerce yıldır vazgeçmediği ve yalnızca kendilerine has bir kıyafettir. Elbiseleri daha uzun süre kullanmak için güneş almayan giysi dolaplarında askıda tutulması önerilir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir