Erkekler İçin Kravat Geçmişi

kravat2Modernleşen insan yaşantısıyla birlikte birçok alanda değişiklik meydana geldiği gibi giyim-kuşam alanında yani sosyal alanda da birtakım yenilikler meydana gelmiştir. Toplumsal uzlaşı içerisinde bir fıtrata sahip olan insanoğlu medeniyetler bakımından en gelişmiş medeniyetleri örnek alarak yaşantısını bu yönde devam ettirmektedir. Günümüzde de resmî kurum ve kuruluşlarda modern toplum yapısına sahip olan Batı dünyasından yararlanılarak giyim-kuşam konusunda yeniliklere girişilmiştir.

Eski Türkler boyunca konargöçer bir yaşama alışmış bulunan Türk ırkına bakıldığında kravattan evvel üst giyimde hırka ve yelek altta ise şalvar, kumaş pantolon tercih ettikleri görülmektedir. Fakat özellikle sosyo-kültürel anlamda büyük bir değişimin yaşanmış olduğu yenilikçi padişah III. Selim ve devamıyla birlikte birçok anlamda yeniliklerle dolu giyim-kuşam Osmanlı’nın yapısını belirlemiş ve kravat seti meydana gelmiştir.

İlk kravatı Sultan Abdülmecit kullanarak bunun reaya tarafından da resmî dairelerde de kullanılmasını teşvik etmiş bulunmaktadır. Başlangıçta sadece koyu kahverengi, siyah gibi renksiz tonlarla tercih edilen bu kravat çeşitleri sonradan günümüzdeki haliyle farklı farklı haller almış bulunmaktadır.

Boyun bağı olarak Türkçeye aktarılabilecek olan kravat üzerinde kelime kökeni olarak da durulması gereken alanı işaret etmektedir. Söz konusu bu alana göre kravat Hırvatlar tarafından dünyaya tanıtılmış bir boyun bağı olarak bilinmektedir. Hırvatça cravates şeklinde tercih edilen ve Fransızca cravate şeklinde bilinen kravatı boyunlarına uzun bez halinde takarak bu şekilde hem kamu işlerinde hem de günlük hayatta giyim kuşamda kullanmışlardır.

Bundan önce de kravata benzer bir uzunca boyun bağı kullandıkları ardından da kravatı geliştirerek günümüze kadar taşımış oldukları bilinen başlıca gerçekliği meydana getirmiş olmaktadır. Modernleşme çabalarına yönelik olmak üzere yine inkılâp tarihindeki kravat giyimi de ayrıca üzerinde durulması gerekli olan alanların birisini yansıtması açısından son derece önemlidir.

Dünden bugüne kravat kökeninin belirlenmesinin ardından günümüzdeki durumuna da özetle değinilmekte fayda vardır. Günümüzde kravatlar resmi dairelerde kullanılan lacivert, siyah renkli kravatlar olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra mavi, kapalı kırmızı, gri ve beyaz renk kravat çeşitleri de yer almakta olup bir hayli çeşitlilik göstermektedir. Kravat seti erkeklere alınacak en güzel hediyedir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir