Erkeklerin Ve Kadınların Ortak Giyim Zevki Yelek

 

yelekYelek aslında Osmanlı zamanından bu yana kullanılan bir giysi türüdür. Halk arasında her ne kadar kadınların giydiği bir giysi olarak bilinse de özellikle son zamanlarda erkekler tarafından sıkça tercih edilmesi gözden kaçmamaktadır.

Aslında erkekler ilk kullanmaya Osmanlı zamanında başladığı cepken olarak adlandırılan yelekler hem kadın için hem de erkek için ortak giyim zevki olarak da tanımlayabiliriz. Günümüzde yeleklerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunları sayacak olursak:

Şişme yelek; aynı zamanda bahar geçişlerinde mont olarak kullanılabilen bu yelek son zamanlarda en çok tercih edilen yelek türüdür.

Örgü yelek; genellikle bayanların tercih ettiği ister ev içinde günlük olarak kullandıkları isterlerse ev gezmelerinde kullandıkları rengârenk iplerle el emeği olarak örülen yelekler aslında kadınların vazgeçilmezleri arasındadır diyebiliriz.

İpek yelek; genellikle erkelerde damatlıkların içine tercih edilen cepken tarzı yeleklerdir. Sıradan yeleklere göre daha parlak durması sebebiyle daha dikkat çekici ve şık bir görünüm sağlamaktadır.

Deri yelek; şıklığına şıklık katmak isteyen ve tarzına düşkün kişilerin erkek ya da bayan ayırt etmeksizin herkesin tercih edebileceği bir yelek türüdür. Özellikle erkeklerde takım elbise giymek istemeyen ve deri ile tarz yaratmak isteyenlerin tercih ettiği şık bir üründür.

Kadife yelek; genellikle kış aylarında tercih edilen gömlek üstünde oldukça şık durabilen erkek ya da bayan için ortak giyim olarak kullanılabilen kadife yelekler tarz ve şıklık için oldukça sık tercih edilenler arasındadır.

Yelek çeşitlerinin çokluğu giyim tarzınıza şıklık katmak için oldukça geniş bir alana sahiptir. Bu da hemen her mekân ya da ortamda istediğiniz tarzda yelek kullanarak şıklığınıza şıklık katarak tüm dikkati üzerinize çekecektir.

Her ne kadar erkek ve bayanların ortak giyim zevki olsa da erkelerde kullanılan yeleklerin kesimleri daha bol kesim olurken iki yanında cepleri bulunan modeller erkekler için tasarlanmıştır. Kadınlar için ise daha dar kesimler ve cepsiz modeller kullanılarak vücudu saran yelekler bayanların daha çok tercih ettiği yelekler arasındadır. Hemen hemen tüm yaş grubu ve erkek bayan ayırt etmeksizin herkesin kullanabileceği şık ve zarif giysilerdir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir