Gebelikte İç Giyimin Önemi

Giyim, hem erkek hem kadın için günümüzde çok önemli bir yere sahip olup gün geçtikçe de çeşidini artırmaktadır. Giyilen kıyafet hem görünümü hem bakımı etkilemektedir. Sağlıklı bir yaşam için vücut kadar önemli olduğu kesindir. Çünkü temiz olmayan kıyafetler pek çok hastalığa davetiye çıkarabilmektedir. Cinsiyet fark etmeksizin önemli olan dış giyim ve iç giyim hamilelikte de önemli bir yer tutmaktadır.

Bedenen büyüyen ve farklılaşan bayanlar için bu durum biraz can sıkıcı olsa da geçici bir durum olduğundan ve sonucunda karşılaşacağı en özel hediyesi sayesinde bu durum göz ardı edilir bir hal alacaktır. Çünkü gebelik doğanın kadına verdiği en özel ayrıcalıktır.

Kadın bu büyük değişim karşısında biraz zorlanır. Çünkü vücut çalışma sistemini genel olarak gebeliğe yönlendirmiştir. Dolayısıyla da savunma sistemi zayıflamıştır. Kadınların duygusal, fiziksel ve ruhsal açıdan fazlasıyla değişime uğradığı hamilelik döneminde aynı zamanda enfeksiyonlara karşı da en açık olunan dönemdir.

Özellikle vajinal enfeksiyonların oluşma olasılığı bu dönemde daha da artmaktadır. Enfeksiyonlar dönem itibariyle ilaçla tedavi edilemeyeceğinden ve bebeğe zarar vereceğinden oluşmuş olması normal zamana göre daha fazla tehlikeli olmaktadır. Bu sebepten dolayı iyi bir hamile iç giyim seçiminde kilot daha fazla önem arz etmektedir. Maddeler halinde daha net görelim:

 

Hamile iç giyim vajinanın hava alması için mutla pamuklu seçilmeli yani geçirgenliği olmayan naylon veya sentetik kumaşlar tercih edilmemelidir. Kumaşın ince olması da havayı geçirmesi açısından önemli bir noktadır.

 

Dar ve kalın pantolonlar gibi hamile iç giyim de dar olduğunda rahatsızlık verecek bebeğin sıkışmasına sebep olacaktır. Bu yüzden daha vücuda uygun çamaşır seçilmelidir.

Herhangi bir sebeple giyilen dantel detaylı iç çamaşırı giyimi kısa süre de değiştirilmelidir.

Doğal ürünlerden üretilen hamile iç giyim tercih edilmelidir.

 

Üst giyim olarak sütyen de aynı özelliklere sahip olmalı elastiki olup sıkmamalı, desteksiz, detaysız ve dantelsiz, pamuklu olarak seçim yapılmalıdır.

 

Gebelikte iç giyimin dış giyimden çok daha dikkat edilmesi gerekliliği açıktır. Seçimin iyi yapılmasıyla daha sağlıklı bir vücutla gebelik sürdürülecektir. İç giyimin seçiminin yanı sıra sıklıkla değiştirilmesi de çok önemlidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir