Giyimde Renk Kontrastı Nasıl Sağlanır?

Tesettür giyimde renk kontrastı sağlamak için öncelikle tesettür giyim kombinlerinin birbiriyle renk ve tasarım yönünden uyumlu olması gerekiyor. Ferace, tunik, abiye ve pardösü gibi modellerin renk tasarımları ile eşarp, şal, ayakkabı ve çanta gibi aksesuarlarla uyumlu renk ve uyumlu tasarımında olması ile kontrast sağlamak mümkündür.

 

 Abiye Kıyafetlerde Kontrast Uyumu

 

           Tesettür giyimin zarif alternatifi olan abiye kıyafetlerde kontrast sağlamak için öncelikle kıyafet seçimi tercihi yapılması gerekiyor. Örnek abiye olarak gipürlü kalem etek abiye tercih yapılmışsa bu modelin renk ve tasarım tercihi de önemlidir. Mürdüm renkli gipürlü kalem etek abiye modeli seçilmişse ve bu modelin manşet, göğüs ve bel kısmında bulunan dantel işlemeleri krem renkli ise renk kontrastı sağlamak için eşarp tercihi mutlak suretle krem renkli eşarp olması gerekiyor. Eşarp seçeneği ile beraber topuklu ayakkabı tercihi de aynı renkte olması gerekiyor. Çanta ile kombini tamamlarken de çanta renginin krem renkte olması sayesinde bütün bir kıyafet kontrastı sağlamak mümkündür.

 

 Tuniklerde Renk Kontrastı

 

           Tesettür giyimde renk kontrastı sağlarken tunik modellerine de özel şekilde aksesuar ve kıyafette yapılması gerekiyor. Tunik tercihinde renk kontrastı yaparken diğer tesettür giyim unsurlarında olduğu gibi bütün bir kıyafet tasarımı ele alınmalıdır. Zarif bir tercih olan yakası ipli önden düğmeli tesettür tunik modelinde eğer lacivert renk seçilmişse bu durumda koyu renk olan bu tasarımın daha açık renkte olan kontrasta dönüşmesi için kıyafet kombinin de eşarp, pantolon, ayakkabı ve çanta ile dengeleme sağlanmalıdır. Eşarp seçimi ile pembe renkli seçim yapmak doğru tercih olurken bunun yanında krem renkli kumaş pantolon tercihi de benzer tarzda seçilerek koyu rengin daha açık tonda seçilmesi sağlanmış olacaktır.

 

Ayakkabı tercihinde ise bireysel tercih yaparak koyu ya da açık renkte seçim yapmak serbesttir. Koyu renk açabilecek siyah kıyafet tercihi olan lacivert renk doğru renk olurken açık renk olacaksa da eşarp tercihi olan pembe renk ya da pudra rengi ideal tercihtir. Bu unsurlar göz önünde bulundurularak tesettür giyimde abiye, tunik, ferace ve pardösü gibi seçeneklerde renk kontrastı sağlamak mümkündür.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Fatma dedi ki:

    Aslında uyum açısından çok önemli bir konu. Bu yazıda bizi çok güzel aydınlattı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir