Giyinmeyi Şekillendiren Etkenler

 

Elbise kelimesi aslen Arapça kelimedir. Türkçeye geçmiştir. Libas kelimesinin çoğulu olan elbise, asıl itariyle çoğul bir kelimelidir. Türkçeleşmiş kelimelerden biri olarak günlük hayatımızda kullanılmıştır. Tesettür kapanmak anlamındadır. Yani tesettür elbise, kapalı elbiseler anlamındadır.

İnsanlar, giyinme şekillerini, inançlarına ve isteklerine göre yönlendirirler. Her insanın yaşam tarzı, inancının göstergesi olduğu için, tesettür giyim, inançlarla alakalıdır. Avrupa giyim tarzı, kültürümüzde açık giyim, İslami giyim tarzı da tesettürlü giyim olarak yer etmiştir. Bu sebepledir ki, insanlar, inançlarından bağımsız giyinmemişlerdir. Çağdaş giyim tarzı daha çok batı kültürünün yansıması olmuştur. Batı kültürünün, emperyalist yaklaşımları ve medya ile giyim modası oluşturması, ülkemizde batılı giyinme tarzını oluşturmuştur.

 

Osmanlı zamanında, yönetim biçimin İslam hukuku ile idi. Ülkemizdeki şu anda mevcut olan tesettür anlayışı, Osmanlıdan kalmadır. Osmanlının giyim kültürü de İslam kültürüne dayanmıştır. Kültürümüzün bir parçası olan tesettür giyim, atalarımızdan bize miras kalmıştır. Her ne kadar siyasi çalkantılara adı karışsa da, insanımız tesettür elbise tarzını benimsemiştir. Huzur ve barışın simgesi olan İslam, bazı giyinme şartları getirmiştir. Bu şartlara göre tesettür elbise şekli oluşmuştur.

 

TESETTÜRLÜ GİYİM SANAYİSİ GELİŞMİŞTİR.

 

Tesettürlü bir insanımız, günümüz şartlarında, gönüllerince alış veriş yapabilmektedirler. Tesettür elbise giymek isteyen insanımız, mağazalarda birçok çeşidini bulabilmektedirler. Şal, etek, eşarp, elbise, gömlek, kap, hırka, bluz, tunik, takım, hırka, gömlek, trençkot, tunik gibi birçok çeşit üretilmiştir. İnsanımız tesettürlü elbise giyimi konusunda, birçok renk çeşitleriyle, mağazaları ve internet satış noktalarını tercih etmektedir. Mağaza mağaza gezip yeni modeller aramak artık çok kolaylaştır. İnternet sitelerinde birçok renk ve desen çeşitlerini, fiyat seçeneklerini, rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

Hac ve Umre ibadeti için tesettürlü elbise zorunlu olmaktadır. Bu ibadeti yapmak isteyen kişiler, ibadete en uygun elbiseleri, mağazalardan ve internet sitelerinden temin edebilirler.

 

Günümüz teknolojisini yakından takip eden firmalar, tesettür giyimde, bin bir çeşit renk ve deseni, güvenli ve hızlı bir şekilde, uygun fiyat seçenekleriyle, tüketicilere sunmaktadır. Yazlık ve kışlık çeşitleriyle, hizmet veren tekstilciler, her beden ve zevke uygun tesettür elbiseleri üretmektedirler.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir