Kadının Mücevheri : Altın

Altın, Latince kökenli bir kelimedir. Türk dilindeki anlam karşılığı ise, ışıldayan parlayan anlamında kullanmaktadır. Kadının en değerli süs aksesuarıdır. Hemen hemen dünya üzerinde altın rezervlerine rastlamak mümkündür. Altın, kadının kendini değerli hissetmesini sağlayan bir madendir. Altın, son dönemde popülerleşen bir aksesuardır. Son dönemlerde altın ve altın kelepçe modelleri aksesuarda moda olmuştur. Aksesuarı daha ihtişamlı bir hal getiren altın kelepçe, çeşitli modellerde bulmak mümkündür.

 Altın Kelepçe Modelleri Nelerdir?

 

Altın kelepçe bilezikler son dönem modasında genç gelin ve gelin adaylarının tercih ettiği bir aksesuardır. Altın kelepçe bilezikler set halinde veya tek başına satılmaktadır. Kişinin beğenisine ve bütçesine göre tercihler şekillenmektedir. Set halinde olması bir uyum sağlarken, tek başına da gösterişli bir modası vardır.

 

Kelepçe bilezikler ustasının eline göre şekillenmektedir. İşçiliğin iyi olması, ustasının görüşüne bağlıdır. Kelepçenin işlenmesi, yöresel olarak farklılık göstermektedir. Yörenin sanat anlayışıyla ortaya çıkmaktadır. İşlemeler, yörenin geleneksel el sanatlarından bağımsız değildir. Çeşitli modellerde olan kelepçe bileziklerde, kelepçenin özelliği de önemlidir.

 

 Altın Kelepçe Bileziklerin Fiyatları Nelerdir?

 

Tasarım ürünü olan altın kelepçe bileziklerde, işçilik oranı diğer altın takı ürünleriyle kıyaslandığında fazladır. Kelepçe modellerine göre fiyat oluşmaktadır. Altın kelepçe bilezik modelleri, klasik bilezik modellerine göre daha yüksek fiyatlıdır. Kelepçe bilezikler, 200-300 Türk Lirası daha pahalıdır. Bu pahalılık etkisi kelepçe bileziğin işçilik değeridir.

 

Türkiye’de altın kelepçe bilezik modelleri, 1.500 Türk Lirası ve 2.500 Türk Lirası arasında değişim göstermektedir. Kelepçe bileziğin gram değeri fiyatın belirlenmesinde önemli bir faktördür. Örneğin; 22 gram sade bir altın kelepçe bilezik, yaklaşık olarak 1000 Türk Lirası olabilmektedir. 22 ayar Trabzon işçiliği hakim olan bir kelepçe bilezik modelleri ise, 4000 Türk Lirasından başlayarak 7000 Türk Lirasına kadar bir fiyat artışı gözlemlenebilmektedir. 22 ayar fantezi olarak adlandırılan örme altın kelepçe bilezik modelleri, 5000 Türk Lirasından başlamaktadır.

 

22 ayar taş dokulu bir altın kelepçe bilezik fiyatı ise 1.500 Türk Lirasından başlamaktadır. Altın gramının düşük ayarda olması fiyatı düşüren etkenler arasında yer almaktadır. Örneğin; 14 ayar kelepçe bilezik işçiliğine göre şekillenerek 900 Türk Lirasından itibaren bir fiyatlandırma sistemi bulunmaktadır. Beğenilerine ve bütçenize uygun bir altın kelepçe bilezik modelli bulabilirsiniz.

altın yüzük

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir