Kravat Nasıl Bağlanır?

kravat-baglama

Erkek dünyasının vazgeçilmez aksesuarı olan kravatlar başta iş hayatı olmak üzere nikâh törenlerine kadar birçok yerde kullanılmaktadır. Genellikle erkeklerin her takımına uygun birden fazla kravatı olur. Kravat seçimi ve bağlama şekli önemli olduğundan titizlik gösterdikleri ender konulardan biridir.

Kravat bağlamak ilk başlarda zor gelse de el alışkanlık kazanınca bir iki dakika içersinde yapılan bir iştir. Bayanların da kravat bağlamayı öğrenmesinde fayda vardır. Kravatlar birden fazla stille bağlanabilir. İşte bunlardan bazıları:

kravat-nasil-baglanir

Diz kullanılarak kravat nasıl bağlanır?

  Diz bükülü bir şekilde oturulur. Kravatın ince ucu 10 cm. sarkacak şekilde diz üzerinde bir daire oluşturulur; İnce uç altta kalınlaşan taraf üstedir ve çapraz konumlandırılmıştır. Kalın taraf çaprazın altından geçirerek sağ tarafa alınır. Bu arada çapraz bölüm diğer elin parmağı ile sıkıştırılır.

Bu sefer de kalın kısmı oluşan daireye doğru öne atılır. Oradan çaprazın altından geçirilir. Kalın kısım bu sefer de çaprazın üstünden sağa doğru geçirilir ve dairenin altından çıkarılır. Artık ön yüzde bir üçgen oluşmuştur. Kalın taraf bu üçgenin ilk arasından geçirilerek sıkıştırılır. Ortadaki üçgen belirgin bir hal alana kadar şekil verilir.

Gömlek üstünde kravat nasıl bağlanır?

Aynanın önüne geçilir ve kravatın kalın tarafı daha aşağıda ve solda ince tarafı daha yukarıda ve sağda olacak şekilde boyna takılır. Kalın taraf üstte olacak şekilde boyun altından çaprazlanır. Kalın parça incenin altından geçirilerek tekrar ön tarafa alınır (kalın soldan sağa doğru). Bu sefer kalın parça oluşan dairenin (boyun bölgesi olacak olan) ön yüzden içinden geçirilerek aşağı doğru çekilir.

Bu durumda kalın parça incenin altındadır ve boyun bölgesinde bir üçgen oluşmuştur. Bu sefer kalın tarafı soldan sağa doğru ve oluşan üçgenin üzerinden olmak üzere alınır. Kalın parça bu sefer de dairenin içine alttan giriş yapar ve tekrar ön yüzde konumlanır. Son olarak kalın taraf üçgenin içinden geçirilerek üçgen sabitlenir. İşlem sırasında üçgen parçanın sabit kalması için diğer elle desteklenmesi ihmal edilmemelidir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir