Kravat seçimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

 

kravat

1635 yılında Avrupa’da 35 savaşları sırasında Hırvatlar düşmana gözdağı vermek amacı ile boyunlarına uzun beyaz bir kumaş bağlamışlardır. Bunu fark eden Fransız kralı ise bir aksesuar olarak düşünüp kravat adını vererek kullanmaya başlamıştır.

 

Türk tarihinde ise ilk olarak Tanzimat Dönemi sonrasında Sultan Abdulmecid tarafından kullanılmaya başlanmıştır. O dönemin aydınları arasında yayılan bu aksesuar daha sonralarında devlet dairelerinde de kullanılmaya başlanmıştır.

 

Kravat Seçimi

 

           Kravat seçimi yapılırken tüm kıyafet bir bütün olarak düşünülmelidir. Kullanılacak gömlek desenli ise sade kravat, kullanılacak gömlek sade ise desenli kravat tercih edilmelidir. Örneğin; çizgili gömlek ile çizgili kravat tercihi oldukça kötü bir uyum yaratacaktır.

 

Kareli gömlek üzerine sade renkli ya da puantiyeli kravat tercih etmeniz önerilmektedir. En kolay kravat seçimi yapılacak gömlek ise beyaz gömleklerdir. Beyaz gömlek üzerine ister desenli, kareli, ister sade kravat tercih edebilirsiniz.

 

Kravat Türkiye’de hemen hemen her erkeğin kullandığı bir aksesuardır. Yapılan istatiklere göre en çok tercih edilen kravat rengi laciverttir. Özellikle siyah ya da lacivert takım elbiselerin tercih edilmesinin de payı büyüktür.

 

Ancak siyah ya da lacivert takım elbiseler için birçok kravat seçeneği mevcuttur. Örneğin; sade bordo ya da kırmızı, çizgili kırmızı – lacivert, koyu yeşil, mavi, tonları da takım elbiseniz ile çok şık bir uyum sağlayacaktır.

 

İlk zamanlarda sadece resmi takım elbiseleri ile kullanılan kravat daha sonralarında ise spor kıyafetlerde de tercih edilmeye başlanmıştır. 1990 sonrası kravat modasında ince kravatlar popüler olmuştur. İnce kravatlar genellikle kot pantolon ya da keten pantolon üzeri kombinelerde oldukça şık bir uyum oluşturmaktadır.

 

Kravat Muhafazası

 

Genellikle yanlış şekilde muhafaza edilen kravatların kullanımı pek fazla olmamaktadır. Yapılan en büyük hata kravatı katlayarak muhafaza etmektir. Kravat bağı çözülerek askıda muhafaza edilmelidir ya da rulo şeklinde sarılarak dolapta yerini almalıdır.

 

Bazı kravatlar yıkama ile bozulabilir kumaşlardan üretilmiş olabilir, bu kravatları ise kuru temizleme yöntemi ile temizlemeniz mümkündür. Kravatınızı ütülerken iç kısmına bir karton yerleştirerek kravatın arka yüzünden daha kolay ütülenmesini sağlayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir