Kravatta İtalyan Modası

kravat

Erkek moda denilince akla ilk olarak İtalyan tasarımlar gelir. Takım elbise üzerine bütün tasarımlar İtalyan menşeilidir. Çünkü şıklık ve zarifliği modayla uyumlu hale getirip bunu birde klasik giyime yansıtmak gerçekten bir yaşam sitili veya bir yaşam tarzı olarak adlandırılabilir. 1800lü yılların sonlarında İtalya’da bir terzinin geliştirmesiyle dar kesim ceketler ve şık gömlekler üretilmiştir. Dünyaya da yayılma şekli bu şekilde olmuştur. Günümüzde de hemen hemen her markada bu durum hâkimiyet kazanmıştır.

Tabi ki ceket modası kendini değişik aksesuarlarla tamamlamalıydı. Örneğin şık bir saat ya da içine giyilen bir yelek olabilir. Sonraları ise papyonlar ve küçük kravatlar üretilmeye başlandı. Aslında kravat modası böyle başladı. Çünkü bir takım elbiseyi tamamlayan birkaç aksesuar mevcuttur. Bunlar şık bir saat uyumlu renkte bir ayakkabı ve kravat. Kravatın da onlarca çeşidi vardır.

İlk zamanlar da herkesin bildiği gibi çok kalın kravatlar vardı. Zamanla moda kendini yeniledikçe kravatlarda şekil değiştirmeye başladı. Tarih de bi çok kez yenilenmiştir. Moda bir dönem ince kravat şıklığı yarattıysa bir dönemde kalın kravat halini almıştır. Bir de bunlara ek renkli hatta rengârenk kravatlar türedi. Hemen hemen her dar kesim ceket rengine uygun renkli ve ince kravat bulmak mümkün hale geldi. Birçok marka bunlar üzerine yenilemeler ve yeni tasarımlar geliştirmeye devam etti.

Aslında erkek şıklığı için bu yapılmalı, çünkü en başında da söyledim ya zaten bir erkeğin şıklığını tamamlayan birkaç aksesuar var diye. Bu yüzden tasarımcılar buna özen göstermeli diye düşünüyorum.

Söylemem o ki geçtiğimiz iki yüzyılın erkek giyim tasarımında kravat modası hâkimiyet kazanmıştır. Ve bütün gardıroplar da yerini almıştır. Her marka aksesuar reyonlarının en başında sergilemişlerdir. Ve bu şekilde de olmaya devam edecektir. Tabi ki gelecek zaman neyi gösterir. Kravat yerini başka bir aksesuara mı teslim eder bilinmez. Öyle bile olsa bence her erkek bu durumdan vazgeçmeyecektir. Her erkeğin dolabında kravat başköşede olacaktır diye düşünüyorum. O yüzden moda değişse bile erkek vazgeçmeyecektir.

İtalyan kravat modellerine daha yakından incelemek için buraya tıklayınız: http://www.kravatkolik.com/

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir