Moda Nedir?

modaModa kelimesi sözlük anlamı toplumda bir zaman dilimi içerisinde öne çıkan giyim tarzlarını ifade etmekle birlikte, sadece giyim değil genel davranışlar, sanat, mimari, edebiyat ve yemek gibi birçok konuyu da içine alan ve bir süre etkin olan toplumsal bir beğeniyi de anlatmak için kullanılmaktadır. Moda denildiğinde genel olarak insanların aklına kadınlar gelmektedir. Bunun nedeni giyim sektörünün özellikle kadınlara yönelik çok fazla ürün çıkarmasıdır.

Pek çok insan modayı takip etmediğini söyler ve sanır. Hâlbuki başka birinin üstünde gördüğü bir kıyafeti almak istemesi ve alması da farkında olmadan bile modayı takip etmesini sağlamaktadır. Moda her ne kadar sadece giyim konusunda olduğu düşünülse de toplumun değişen değerlerine bağlı olarak televizyonda izlediğiniz dizilerin konseptinin değişmesinden, makyaj tarzının değişiklik göstermesinden, hatta gidilen eğlence mekânlarının değişmesine kadar pek çok alanda vardır.

Moda öylesine bir kavramdır ki tarihin her döneminde görülmektedir. Bunu tarih boyunca değişen giyim tarzlarına bakarak rahatça görebiliriz. Modayı takip etmek sadece zengin insanların yapabileceği bir şey olmaktan çıkmış artık insanların tümüne hitap eder ve herkes tarafından takip dilebilir bir hale gelmiştir.

Modayı takip etmek ve uymak elbette önemli ama en önemli olan kendine yakışanı giymektir beden yapınıza uymadığı halde sırf moda diye giyeceğiniz bir kıyafet sizi modayı takip eden biri olarak göstermek yerine rüküş ve zevksiz gösterebilecektir.

Günümüzde modayı belirleyen genel olarak büyük giyim firmaları olmaktadır. Toplumun beğenilerinde göz önüne alarak hazırlamış oldukları kıyafetler müşteriler tarafından alınmakta ve modaya uyulmaktadır.

Modayı takip etmek için büyük modacıların defilelerini izlemek ya da moda dergilerini almak artık şart değil her konuda olduğu gibi internet bu konuda da yardımınıza koşuyor ve sizin en yeni moda ürünleri öğrenmeniz ve size en çok yakışacak ürünleri alabilmeniz için çeşitli siteler mevcuttur.

Moda öylesine geniş bir kavram ki anlatmakla bitmez. Genel kurallara uymak şartıyla kendi modanızı yaratmak sizin elinizde. Size yakışan kıyafet en moda kıyafet olacaktır. Farklı görünmek ve kendi imajınızı yaratmak için moda en büyük yardımcınız olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir