Moda

moda

Moda; kültürden, sosyal yaşantılardan, insanların taleplerinden ve yaşamın her alanından etkilenerek sürekli değişen, toplumların tüketim tarzını belirleyen bir değişiklik ihtiyacıdır. Moda üzerine çok fazla şey söylenmiştir. Bir süre etkili ve hâkim olan beğeniler seçimi, tüketim anlayışıdır ve giyimden aksesuara, ev dekorasyonundan elektronik aletlere kadar her yerde etkili olur.

Birçok moda dergisi, televizyon programları, bloglar tüm dünyada çok fazla takip edilmekte ve insanlar bu modaya uygun şekilde giyinme, evlerini dekore etmek istemektedirler. Günümüzde modadan çok trend sözcüğünü kullanırken en trend yiyecekler, en trend aksesuarlar gibi birçok akım hayatımızda yer almakta ve bizlere yön vermektedir.

Son yıllarda sosyal medyanın kullanımı ile bu trend sözcüğü çok fazla artmış insanlar sosyal medyanın her mecrasında ister istemez trendleri takip etmekte ve uygulamaya çalışmaktadırlar. Bunları bir kenara bırakırsak ne gibi moda akımları son zamanlarda konuşuluyor dersek; pop-art, avangart, vintage gibi akımlar insanların tüm dünyada ilgisini çekmektedir.

Özellikle ”vintage” akımı çok fazla kişi tarafından takip edilmekte ve giyeceklerinden, ev dekorasyonlarına kadar vintage akımından etkilenmiş ürünleri tercih etmektedirler. Eski zaman modasının izlerini bugüne taşıyan, günümüzde tekrar hakim olan vintage, eski zamanlardaki moda anlayışının çok anlamlı olduğunu herkese göstermiş; eskiden kullanılan elbise, ceket, şapka, takı, telefon, çanta, dolap, masa, sandalye vb. daha birçok ürünün tekrar kullanılmasını sağlamıştır.

Bir diğer moda akımı; ”avangart” modayı basitçe tanımlarsak; günlük hayatta pek fazla kullanılamayacak olan sıra dışı ve yaratıcı malzemeler kullanılarak ortaya konmuş bir akım olan avangart, daha sanatsal bir akımdır diyebiliriz. Moda akımı çok fazla değişkendir ve takip etmek isteyenler için çok fazla seçenek internet sayesinde sunulmaktadır.

En moda renk, en moda ayakkabı çeşitleri, en moda ceket çeşitleri, en moda aksesuarlar gibi çok fazla kulağa ve gözler önüne sunulan tabirleri ister istemez tanıyor ve kullanıyoruz. Tabiki bir şey moda diye her kişinin tarzına, bedenine, karakter özelliklerine yakışacak diye bir şey yoktur ve kişiler kendi karakter ve hayat tarzlarına göre kendi modasını kendi yorumlayıp kullanabilir.

Son moda trendlerin incelemek için linki tıklayabilirsiniz. http://www.modawars.com/

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir