Outdoor ne demek?

outdoor giyimOutdoor İngilizce kelime olarak kapını dışında kalan, açık hava, dışarısı anlamındadır. Fakat kullanıldığı sektörlerde anlamını yitirmiş ve farklı şekillerde dilimize girmiştir. Günümüzde en çok bilinen adı şüphesiz ki outdoor giyim. Nedir bu outdoor giyim peki?

 

Her türlü zorlu hava şartlarından sizi koruyan, rüzgârlı, yağmurlu ve soğuk havalarda kullanılan bir tür giyim çeşididir. Açık havada yapılan spor aktiviteleri için üretilmiş spor kıyafetlerin genel adıdır. Bu giyim için birçok markadan alışveriş yapmak mümkün. Özellikle teknoloji çağında gençlerin sıkça yaptığı gibi alışverişlerinizi internet üzerinden üretici firmaların sitelerinden veya toptan satan mağazalardan almak mümkündür. Ayrıca büyük alışveriş merkezlerinden de temin edilebilir. Fiyat anlamında biraz yüksek fiyatlara satılan bu ürünler şüphesiz ki birçok gencin dolabında olması gerektiğini düşündüğü parçalardır.

 

Bu kıyafetler her türlü hava koşuluna göre ayarlanır ve 3 katmandan oluşmaktadır. İç, orta ve dış katman diye ayrılır. İç katman; direk teninizle temas halinde olan ve ısıyı dışarı rahat yansıtabilen, vücudunuzu nemli tutacak bir kumaştan ulaşan kumaştır. Esnek ve rahattır, su tutmaz. Genellikle sentetiktir.

 

Orta katman; vücudun salgıladığı ısıyı tutup koruyabilecek atmandır. Kendi içinde izolasyonu sağlayan kumaştan yapılır ve vücut ısınızı sabit tutar. En önemli özelliği su emer ve çok çabuk kurur. Bu sebeple yağmurlu havalarda üşütmez. Orta katman genellikle ceket ya da yelek şeklindedir ve polar kumaştan yapılır.

 

Dış katman; bu katmanın amacı diğer iki katmanı dış etkilerden korumaktır. Nefes alır fakat ısı, su, buharı önler. Tamamen su geçirmez malzemeden üretilmiştir. Genellikle ek ilave olarak kaz tüyü kullanılır. Vücudunuzun şeklini alır ve hafiftir. Dikişler iç kısımdan yapılmış ve dış kısma bant çekilmiştir. Bu sayede suyu geçirmeyi önleyici bir özelliğe de sahip olmuştur.

 

            Outdoor giyim çeşitli mağazalar da farklı renk ve çeşitlere ulaşmanız mümkün olmakla birlikte özel dikim ürünleri de satın alabilirsiniz. Üretimi seri olarak yapılmakla birlikte kişiye özel olarak ta üretilen özel bir üründür. Fiyatları alınan ürün ve model, markaya göre değişir. Ortalama olarak düşünürsek 100 TL ile 15.000 TL arasında değişen fiyatlara sahip olmak mümkün olabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir