Pırlanta Kolye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Son derece asil, sade ve göz alıcı görünümleri sebebiyle artık geleneksel takılarda çok tercih edilir hale gelmiş bir aksesuar olan pırlanta kolye, zarafeti ve asil duruşuyla saray kadınlarının boyunlarından hiç eksik olmazdı.

 

Son zamanlarda pırlanta sektöründe yaşanan gelişmelerle birlikte artık zamanla geleneksel takı kültürüne dönüşmeye başlamış durumdadır. Pırlanta kolye, yıl dönümü, düğün, nişan gibi çok özel günlerde akla gelen en özel hediye seçeneklerinin başında gelmektedir. Pırlanta kolye satın alarak kendinizi şımarta bilir ya da sevdiklerinize kendilerini çok özel olduklarını hissettirebilirsiniz. Ancak kalite düzeyi yüksek bir pırlanta kolye satın almak için dikkat edilmesi gereken bazı küçük detayların varlığı söz konusudur.

 

Pırlanta Kolye Alırken Dikkate Alınması Gereken Detaylar Nelerdir?

 

Bir pırlanta takı satın alma esnasında ilk dikkat edilmesi gereken detaylar arasında, alacağınız ürünün standart 4C kuralına uygunluğunun kontrolü gelmektedir. 4C kuralının anlamı pırlantanın Rengi, berraklığı, Karat ve Kesiminin içeren standartların İngilizce karşılığı olan Colour, Clarity, Carat ve Cut’dır. Kısaca J rengi ve üzeri olan pırlantalar kaliteli olarak kabul görürler.

 

Bu detayın dışında pırlanta bir ürün tercih ederken, seçeceğiniz pırlantanın doğal bir taş olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. “Doğanın parmak izleri” olarak tanımlanan bu izlerden en az bir tanesini barındıran pırlanta kusursuz olarak kabul görmektedir. Pırlanta ürünlerinin değerini belirleyici olan tek insan etkisi pırlantanın kesimidir. Gerçekleştirilmiş olan kesim işlemi ne kadar marifetli bir elden çıkmışsa bu durum pırlantanın ışıltısına ve parlaklığına katkı sağlamaktadır.

 

Pırlanta Tektaş Kolye Alımında Değer Kazanan Unsur Nedir?

 

Eğer tercihinizi tek taş kolye almaktan yana kullanacaksanız, bu noktada pırlantanın kesimindeki ustalık değer ifade etmektedir. Pırlanta tek taş kolyelerde çoğunlukla yuvarlak kesim, markiz kesim, yuvarlak kesim, kalp kesim, damla kesim ve zümrüt kesimi tercih edilmektedir. Giyim tarzınıza ve zevkinize uygun olan nitelikteki kesim seçenekleri arasında tercih yapabilirsiniz.

 

Yaptığınız tercihin en doğrusu olduğunu anlamanın en basit yolu ise seçmiş olduğunuz pırlanta tek taş kolyeyi ışık altında sağa sola ve aşağı yukarı yönlerde hareket ettirmek olacaktır. Seçmiş olduğunuz pırlantadaki ışık oyunlarını gözleme tabi tuttuğunuzda kesimi iyi yapılmış olan bir pırlantanın çok daha iyi parıldadığını fark etmek mümkün olmaktadır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir