Pırlanta Kolye’de Kalite Nasıl Anlaşılır?

 

         Her geçen gün takı kültüründe biraz daha kendisine yer bulmayı başaran pırlanta kolye takılar oldukça şık ve zarif bir takı seçeneği oluşturmaktadırlar. Asilliği ve zarafeti ile göz kamaştıran mükemmel takı aksesuarları arasında çok fazla tercih edilir özelliktedirler. Düğün, nişan ve evlilik yıl dönümlerinde en çok tercih edilen hediye seçenekleri arasında ilk sırayı alan pırlanta kolye her zaman mükemmel bir seçim olarak öne çıkmayı başarmıştır. Sadece sevdiklerinize değil kendinizi de mutlu etmek istediğinizde tercih edilebilecek en güzel takı seçeneklerinden biri olarak yerini almıştır. Fakat pırlanta kolye satın almadan önce bazı küçük noktalara dikkat etmekte yarar olacaktır.

 

Pırlanta Kolye Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 

Bir pırlanta kolye almaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken, satın alacağınız pırlanta kolye üzerinde kullanılan pırlanta taşının standart 4C kuralına uyumlu olduğu ya da olmadığı noktasıdır. İngilizce Colour, Clarity, Carat ve Cut özelliklerinin dikkat edilerek kontrol edilmesi önemlidir. 4C kuralının Türkçe karşılığı ise Renk, Berraklık, Karat ve Kesim şeklindedir. Konuyla ilgili kabaca bir biçimde bilgi vermek gerekirse J rengi ve üzerinde olan pırlanta ürünler kaliteli olarak değerlendirmeye tabi tutulur.

 

Bunun yanı sıra pırlanta ürün tercihi gerçekleştirme esnasında pırlantanın yalnızca doğal bir taş olduğunun hatırlanması gerekir. Bu nedenle doğadan en az bir iz taşıyan pırlanta kusursuz bir taş olarak nitelendirilir. Pırlantaya değer katan en önemli insan etkisi kesim işleminden ibarettir. Pırlantanın kesiminin yapıldığı eller ne kadar usta ise pırlanta da o denli parlaklık ve ışıltıya kavuşur.

 

Pırlanta Kolye alırken Tercihiniz Tek Taş Mı Yoksa Pırlanta Kolye Mi?

 

Pırlanta kolyede tercih konusunda bir kararsızlık duygusu içinde iseniz öncelikle satın alacağınız ürünün tek başına mı kullanacaksınız yoksa değerli başka taşların birleşimini mi beğeniyorsunuz. İlk olarak bu konuyu düşünerek bir karara varmalısınız. Pırlantaların özellikle de inci ile birlikte kullanılmasından dolayı ortaya çıkan pırlanta kolyeler oldukça popülerdir.

 

İster yalnızca pırlanta kolye alın ister başka bir pırlanta veyahut da pırlantalı ürün alın fark etmez. Pırlanta konusunda uzmanların vermiş olduğu sertifikayı almayı kesinlikle unutmamaya özen gösterin. Ayrıca pırlanta ürünlerini alacağınız yerlerin son derece güvenilir olması da, sonradan hayal kırıklığı yaşanmaması açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Hakan dedi ki:

    Pırlanta satın alırken mutlaka uluslararası sertifikalı olanlar tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir