RENKLERİN DİLİ

İnsan renklerle yaratılmış. Dünyada herşeyin bir rengi var. Elbette bunlar tesadüf değil. Yaradan mutlaka bunları bir anlam içinde yaratmıştır. Mesela neden ağaçlar yeşil? Turuncu da olabilirdi.

Renkler sadece dünyayı renklendirmek için olduğunu düşünmüyorum. Renklerin algılarımıza ve ruhumuza da yansıyan etkileri mutlaka olmalı. Renklerin taşıdığı anlamlar vardır ve tüm dünyada anlamları birbirine yakındır. Ama bazı kültürler farklı anlam yüklemiştir. Örneğin genel olarak siyahı dünya matem rengi diye adlandırılmış ve cenazelere siyah giyinilir. Ama Japonlar beyaz giyer. Japonya’da mutluluğun simgesidir.

renkler

Biz dünyanın geneline yayılmış anlamlarını bugün konuşalım.

Renklerin Anlamları:

  • Beyaz: Saflığı, temizliği ve istikrarı ifade eder. İş görüşmesinde beyaz giymek yavaş ama kalıcı, devamlı personel izlenimi yaratır.

beyaz 1beyaz 4

 

beyaz 2

  • Siyah: Gücü, tutkuyu ve çoğu ülkede matemi temsil eder. Fonda siyah renk kullanıldığında karamsarlığı çağrıştırır. Siyah konsantrasyonu en çok getiren renktir.

siyah 2siyah 3siyah 1

 

 

  • Mavi:i çok uzaktan bile fark edilebilmesidir.
  •  
  • lacivert 2lacivert 4lacivert 1

mavi 2

Yeşil: Doğanın ve huzurun rengidir. Güven verir. Bu yüzden bankalar yeşili kullanır. Yatak odası için de rahatlatıcı bir renktir, yaratıcılığı körükler.

yeşil 3 yeşil 2 yeşil 1

Kırmızı: Canlılık ve dinamizmin rengidir. Ataklık, azim ve kararlılığı ifade eder.Tansiyonu yükseltir,iştah açar ve kan akışını hızlandırır.

kırmızı 3 kırmızı 2 kırmızı 1

  • Sarı: En parlak ve dikkat çekici renktir. Neşe, zeka, incelik ve pratikliği ifade eder. Ayrıca geçiciliğin de ifadesidir. Yapılan bir araştırmaya göre sarı renge boyanmış odalarda çocukların daha çok ağladığı ve yetişkinlerin sinirli olduğu gözlenmiştir.

sarı 2 sarı 3 sarı 1

Mor: Asalet, lüks ve itibarın rengidir. İnsanların bilinçaltlerında korkuyu açığa çıkarttığı tespit edilmiştir.

mor 3 mor 2 mor 1

Pembe: Neşe, güven ve rahatlığı ifade eder. Yapılan bir araştırmaya göre özellikle ödeme yapacağımız kişiler pembe giyinmişlerse kendimizi daha rahat hissederiz.Bu yüzden bazı mağazaların satış elemanları pembe giyinirler.

pembe 3 pembe pembe 2 pembe 1

Turuncu: Dışa dönük olmayı ve güveni temsil eder. Dikkat çeken renklerden biridir. İnsanlar turuncu renkli alanlara daha rahat girerler.

turuncu 2turuncu 3turuncu 1

Lacivert: Sonsuzluk, otorite ve verimliliği ifade eder.

mavi 2

Kahverengi: Toprağın ve doğallığın rengidir. İnsanın hızlı hareket etmesini sağlar. Karşınızdakinin resmiyetten uzak hissetmesini istiyorsanız, size daha rahat açılmasını istiyorsanız kahverengi giyin.

kahverengi 4 kahverengi 2 kahverengi 3

Gri: Alçak gönüllülüğü ve dengeyi ifade eder. Diplomatik ve ağır bir renktir. Ayrıca gözün en rahat ayırt ettiği renktir. Hareketsizliği, yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder. Yaratıcılığı öldürdüğü düşünülmektedir.

gri 2 gri 1 - Copy gri 3 - Copy

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir