Şal Tercihinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Giyim kuşamıyla tüm dünyada örnek gösterilen Türk kadınları, yaptıkları yerli konseptlerle de modaya yön vermektedir. Gelişen teknoloji, giyim kuşamda kullanılan malzemelerin kalitesini büyük oranda değiştirse de, el emeği göz nuruyla işlenen şallar, kazaklar ve yelekler hala önemini korumaktadır. Hatta öyle ki özellikle Anadolu’da giyim eşyaları elle örülerek ticareti yapılmakta, aileler arasında hediye olarak alınıp verilmektedir.

 

Giyimde yaratılan farklı konseptler, ana elbiseyi tamamlayan diğer yardımcı parçalarla harmanlanır. Örneğin bir bayanın taktığı şaldan atkıya kadar birçok eşya, harici giyim malzemesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında farklı konseptler oluşturmak adına kullanılan şal modelleri, kadın giyimini tamamlayan ek parçaların başında gelir.

 

 Kadın Giyiminde Şalın Önemi

 

Özellikle kış aylarında kadınlarımızın elbiselerinin üzerine attıkları şallar, giyimlerine ayrı bir güzellik katar. Hangi tarz giyinmiş olursa olsun, ana giyimi tamamlayan bu harici parça; rengi ve deseniyle büyük önem taşımaktadır. Her yıl yenilenen modellerle çeşitlenen şallar, erkekler için de önemli günlerde hediye malzemesi olabilmektedir. Anadolu kültüründe ise şala ayrı bir önem verilir. Genç kızlarımız hazırladıkları çeyizlerde birbirinde farklı renkte şal modelleri bulundurur. Her ne kadar gelişen teknoloji şal yapımında seri üretime geçilmesini sağlamışsa da, bir kültürün ifadesi olarak kullanılan şallar, Anadolu’da halen ayrı bir önem taşır.

 

 Şal Çeşitleri ve Teknolojinin Katkısı

 

2000’lerin başından buyana gelişen teknoloji tekdüze bir üretim döngüsünün dışına çıkmıştır. Bilgisayar başında tasarlanan modeller, makinalar tarafından örülmekte ve rengarenk şal modelleri vitrinleri süslemektedir. Kalitesine göre fiyatlanan şallar, farklı çeşitleriyle kadınlarımız tarafından çok fazla ilgi görmektedir. Her türlü giyimi tamamlayan bu harici parçanın; ebruli, simli, düz pamuklu ve yünlü iplerle örülmüş modelleri çoğunluktadır. Gelişen teknoloji bu çeşitliliği daha da arttırmış ve ulaşılabilir hale getirmiştir.

 

Kadınlarımız, şal tercihlerinde en çok renk ve modele dikkat etmektedir. Modele işlenen motifler de tercihi büyük oranda etkiler. İçerdiği motiflere göre çeşitlendirilen şallar, kullanılan ipliğin kalitesine göre de uzun vadede gardıroplarda sağlam şekilde muhafaza edilebilir.

 

 Evde Şal Örmek İçin Gerekli Malzemeler

 

Türk tarihinde el işleri büyük önem taşır. Bu kültürü devam ettiren birçok kişi de gelişen teknoloji sayesinde çeşitlenen malzemelerle kendi şalını örebilir. Evde şal örebilmek için öncelikle şal modelleri hakkında bir araştırma yapılmalı ve örülmek istenen model belirlenmelidir. Karar verilen modele ve tercih edilen renge göre yünlü, pamuklu ya da simli iplikler edinilmeli, bunların yanına ise işe uygun iğne alınmalıdır. Malzemeler tamamlandıktan sonra geriye kalan ellerinizin mahareti olacaktır.

Tüm şal modelleri ve fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir