Seiko Saat ve Tarihçesi

seiko-saat

Seiko Saat Tarihçesi

 

Seiko, Türkçeye çevrilecek olursa “dakika” anlamına gelmektedir. 1881 yılında Kintaro Hattori tarafından Japonya’nın başkenti Tokyo’nun Ginza bölgesinde, başlangıçta mücevherat dükkânı olarak açılmıştır. 1892 yılında “Seikosha” ismiyle saat üretimine başlamıştır, ilk modelini 1924 yılında piyasaya sunmuştur. 1968 yılında ilk elektronik saati Seiko Saat üretmiştir. 1982 yılında video kaydı yapabilen ilk saati yine Seiko Saat üretmiştir.

 

 Seiko Saat Başarıları

 

           Seiko Saat kurumsal olarak ismini günden güne giderek duyurmaya başlamıştır, dünyanın en önemli spor müsabakalarında resmi sayaç sponsoru olarak, ismini tüm dünyaya duyurmuştur. 1978 yılında Arjantin’de düzenlenen dünya kupası, 1982’de İspanya, 1986’de Meksika ve 1990 yılında İtalya’da düzenlenen dünya kupasında resmi sayaç sponsoru olmuştur. 1964 yılında Japonya’da düzenlenen Tokyo Olimpik Yaz Oyunlarına, 1992 yılında İspanya Barselona’da Olimpik Yaz Oyunlarına sayaç sponsoru olmuştur.

 

1994 yılında Norveç’in Lillehammer kentinde düzenlenen Olimpik Kış oyunları, 1998 yılında ise Japonya’nın Nagano kentinde düzenlenen Olimpik Kış oyunları, 2002 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Utah eyaletinin başkenti Salt Lake City’de düzenlenen Olimpik Kış Oyunlarına da sayaç sponsoru olmuştur. 1987 yılında İtalya’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası (IAAF) , 1991 Yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası (IAAF) gibi uluslararası birçok turnuvaya, Seiko Saat sayaç sponsoru olmayı başarmıştır.

 

 Seiko Saat Çeşitleri

 

Çeşit olarak karar vermesi alıcılar için çok zordur, çok fazla seçenek ve detay mevcuttur. Fiyat aralığı 250 Liradan başlayıp, 2500 Liraya kadar çıkabilmektedir. Bayan, Erkek ve Unisex modelleri mevcuttur.

 

Kadran şekilleri

 

Yuvarlak, Kare ve Dikdörtgen olarak 3 çeşide ayrılır.

 

Kordon Tipi

 

İsteğe göre, Çelik, Deri, Kumaş, Titanyum, Plastik ya da Silikon olarak tercihe sunulmuştur.

 

Kordon Rengi

 

Renk olarak karar vermek tamamen kullanıcının zevkine kalmıştır, Altın, Beyaz, Gri, Kahverengi, Kırmızı, Krem, Lacivert, Mavi, Metal, Pembe Altın, Sarı, Siyah ve Yeşil renkleri mevcuttur.

 

Kasa Rengi

 

Kordon haricinde isteğe göre kasa rengini de seçme imkânınız vardır, isteğe göre, Altın, Beyaz, Gri, Kahverengi, Krem, Kırmızı, Lacivert, Metal, Pembe Altın, Sarı, Siyah ve Yeşil renkler mevcuttur.

 

Mekanizma ve Ekran Tipi

 

           Seiko Saat 4 farklı mekanizma çeşidi sunmaktadır, Analog, Güneş Enerjili, Kinetic ve Otomatik mekanizma çeşitleri mevcuttur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir