Tesettür Giyimde Ferace Modası

feraceTesettürlü bayanların son zamanlarda en çok seçenek olarak kullandıkları ferace önümüzdeki bir kaç yıl daha gündemden düşmeyeceğe benziyor. Çünkü feracelere ilgi çok büyüktür. Her yaş grubunun ilgi duyup sahip olmak istedikleri ferace rahatlığıyla da bayanların ilgisini çekmektedir. Genellikle koyu renklerde olan ve kullanılan ferace geniş ve serin tutan bir özelliğe sahip siyah ve lacivert başta olmak üzere birçok renkte üretilen feraceler gençlerin de ilgi duyduğu bir giyim modası haline geldi.

Kapalı bayanların dışarıya çıkarken üzerlerine giydikleri ve sırttan geniş bir şekilde uzayan eteği ve çeşit çeşit modelleriyle herkesin sahip olmak istediği ürünler arasında yer almaktadır. Feraceler genellikle düz ve siyah olarak bilinse de aslında günümüzde çeşit çeşit modelleri üretilmektedir her zevke hitap eden ve çeşitli eklemeler yapılarak süslenen feraceye olan ilginin gün geçtikçe artmakta olduğu aşikâr.

Kimileri çarşafa kimileri pardösüye benzetse de aslında ferace çok farklı bir statüdedir çarşafa benzetilmesinin nedeni ise kumaşının ve genişliğinden kaynaklanır ancak çarşaf kadar kapalı değil ve günümüzde daha modern şartlarda üretilip hem dar hem geniş şekillerde bulunmaktadır.

Çeşitli markaların sattığı ve aynı zamanda çeşitli sitelerden de almak için ulaşabileceğiniz ferace sokağa çıktığımızda her kapalının üzerinde görmeye alıştığımız bir urun haline gelmiştir. Kapalı bayanların vücut hatlarını belli etmeden ve rahat bir şekilde gezmelerini sağlayan güzel bir giysidir. Ferace giyen bayanların gönül rahatlığıyla gezip ve hareket etmelerini sağlar. Çeşitli süslemelerle tül gibi… Hareket katılarak oluşturulan modelleri de vardır.

Kollarına ve yakalarına tül ya da dantel eklenerek çeşitli modeller çıkarılıp bel kısımlarında ise güzel kemer ya da ip akışlarıyla kapalı bayanların tarz görünmesini sağlamaktadırlar. Dinen de giyilmesi cazip olan feraceler sadeliğiyle ve ayak bileklerine kadar gelen boyuyla tam bir örtü niteliğindedir.

Günümüzde dışarıya çıkıp baktığımızda birtakım kapalı bayanların giyimlerinin açık bayanların eğitiminden farksız olduğunu görmekteyiz. Rengârenk ve çok süslü giyinen kapalı bayanlar dışarıdaki gözleri üzerlerine çekerek dini yönden kapalı anlayışına ters düşecek secimler yapmaktadırlar. Ferace Osmanlı döneminde de kullanıldığı bilinmektedir yanı varlığı çok eskilere dayanmakta ama günümüzde tekrar moda olarak damgasını vurmuştur.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir