Tesettür Giyimde Şıklık

Tesettür, kelime anlamı olarak örtünme, kapanıp gizlenme anlamına gelmektedir. İslam dini inancına göre ise erkek ve bayanların hatlarını belli etmeyecek şekilde giyinmesidir. Dinin gereklerine uygun hareket etmek isteyen bayanlar mutlaka tesettür giyimi tercih etmektedir.

 

İnsanlar bazen inançları gereği bazen de yöresel alışkanlıkları gereği tesettür giyimi tercih ederler. Aslında insanları örtünmeye iten birçok sebep olabilir. Kişinin içerisinde yaşadığı tabiat şartları, mevsimler, töre, örf ve adetleri, çalıştığı iş ve mesleğin şartları, inandıkları dinin emir ve yasakları giyim şeklini etkilemekte ve belirlemektedir. Hatta bir kişinin örtünme şekline bakılarak yaşadığı coğrafyayı, mensup olduğu dini ve milleti tahmin etmek mümkündür.

 

           Tesettür giyimi tercih eden kişiler için bundan yıllar öncesine kadar çok fazla tasarım ve üretim yapılmazken, artık bu alanda çok büyük yatırımlar yapılmaktadır. Günümüzde tesettürlü bayanlar şıklığı ve zarafeti ön planda tutan kıyafetlere rahatça ulaşabilmektedir. Tesettür giyim artık kendi modasını oluşturmakta bu konseptte defileler yaparak, televizyon, radyo ve dergi reklamları vererek müşterilerine ulaşmaktadır. Müşteri memnuniyeti her alanda olduğu gibi tesettür giyim alanında da çok önemli olduğundan firmalar müşterilerini memnun edebilmek için ellerinden geleni yapmaktadır.

 

Türkiye’nin her bölgesinde ve her ilinde tesettür giyim alanında faaliyet gösteren firmalara rastlamak mümkündür. Büyük alışveriş merkezlerinde veya çarşılarda açılan mağazalara firmalar büyük yatırımlar yapmaktadır. Ayrıca bu alanda internet üzerinden online olarak da satış yapılmaktadır.

 

Online alışverişlerde müşterilere sunulan geri iade seçeneği, bu husustaki endişelerin bitmesine sebep olduğundan internetten alışveriş yapmak artık çok rastlanılan bir durum halini almıştır.

 

Tesettür giyimde yıllarla birlikte gelişen bir hususta renklerdir. Tesettürlü bayanların koyu ve tek renkli giyinilmesine alışık olan toplumumuz artık çeşitli renklerde giyinen tesettürlü bayanlara aşina olmuştur.

 

Sarıdan, pembeye, kırmızıdan, maviye kadar birçok renkte tunikler, pantolonlar, gömlekler ve eşarplar üretilmekte ve tesettür giyim tercih eden bayanlar bu ürünleri çok güzel taşımaktadır.

 

Sektörde faaliyet gösteren tesettür giyim firmaları günlük kıyafetlere ek olarak gelen talepleri değerlendirmiş, gelinlik modellerinde, abiye kıyafetlerde ve plaj kıyafetlerinde çok şık ve zarif tasarımlarla müşterilerine hizmet sunmaya başlamıştır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir