Tesettür Modasında Öne Çıkan Tasarımlar

Tesettür Elbise tek parça olarak moda kataloglarında yer aldığı gibi iki parça halinde de trendler arasında yer almakta. Özellikle kapalı bayanların moda trendlerine artık ilgi göstermesi ile markalar farklı tasarımlara sahip modeller üretmeye başladılar. Tüm dünya genelindeki kadınlar ise gündem maddesi olarak modada bu tesettür modellerini takip etmekte. Sadece kapalı bayanlar değil açık bayanlar dahi etnik modelleri tarzlarında kullanmaktalar. Günümüz modasında öne çıkan modeller tunik, abiye elbiseler, iki parça takımlar, değişik tasarımlarda oluşturulan etekler olarak karşımıza çıkıyor. Etnik desenler ve bahar temasında baskılar kullanılarak hazırlanan modeller ise şuan ki gündem trendleri arasında yer almakta.

 Davetlerde Kullanılabilecek Tesettür Modeller Nelerdir?

 

Davetlerde kullanılması gereken tesettür abiye modelleridir. Tesettür abiye modelleri modanın ilgi alanı haline gelmesi ile farklı birçok kesimde ve özellikte oluşturulmaktadır. Öyle kesimler oluşturulmaktadır ki vücut hatlarını ortaya çıkarmadan kalıplı modeller ile şık ve ince gözükebilmeniz sağlanmaktadır. Trendler arasında yer alan bir başka model ise açık detaylı elbiselerde kullanılan dantel ve şifon detaylarının artık tesettür modellerde de kullanılabilmesi. Tül ve tafta gibi malzemeler kumaş yapısının üzerine ek olarak tesettür modellerde kullanılmakta ve daha çarpıcı bir görüntü elde edilmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan kuyruklu ve uzun etekli abiye modelleri de ön plandadır.

 

Abiye oluşturulurken tafta ve şifon elbisenin kuyruk kısmında ya da bel detaylarında kullanılarak farklı tasarımlar elde edilmekte. En çok tercih edilen abiye türleri ise dantel detaylı ya da komple dantel kaplama üst forma sahip olan modeller olarak karşımıza çıkmakta. Canlı renkler ve zıt tonlar ile desteklenen nakış işlemeleri da tercih edilebilmekte. Çarpıcı görünüm elde edilmek amacı ile kol ve göğüs detaylarında etnik motifler kullanılmakta ya da çiçek desenleri ile farklı renkler birleştirilerek işlenmektedir. Her bedene ve kalıba uygun modeller ile tesettür modası oluşturulmaktadır. Görülen ilgiye bağlı olarak büyük markalar ve modacılar tesettür elbiseler konusunda özel tasarımlar gerçekleştirmiştirler.

 

Farklı iki renk kumaş üst üste dikilerek oluşturulan modeller de trendler arasında yer almaktadır. Sofistike bir görüntüden hoşlananlar için tercih edilmesi gereken modeller arasında yerini almıştır. Özellikle moda dergilerinde yer alan canlı renkte bir kumaş ile oluşturulmuş elbisenin üstüne aynı rengin koyu veya açık tonunda tül dikilerek oluşturulan modellerdir. Örneği koyu kırmızı bir kumaş ile dikilmiş elbisenin üzerine seyrek aralıkları bulunan bir siyah el yapımı dantel uygulaması yapmak veya tül dikimi uygulamak gibi oluşturulabilmekte.

 

 Tesettür Modasının En Çok Tercih Edilen Modelleri

 

Günlük giyim için oluşturulan tesettür giyim modelleri her renkte ve her modelde tunik tercih edilmektedir. İkinci en çok tercih edilen ise iki parça takımlar ve elbiselerdir. Tüm bu modeller aksesuar ve üzerinde kullanılan pul ve boncuk temaları ile hareketlendirilmektedir. Her kilo yapısına uygun olan modeller ile bayanlar iş yaşantısından gece organizasyonlarına kadar kendine uygun modeli bulmakta zorluk çekmemekte. Daha dinamik ve yaza uygun görünmek istiyorsanız nakış motifleri ve çiçek temaları uygulanmış baskılı modelleri tercih etmek uygun olacaktır. Yazın çalışan kapalı bayanlar için ise açık renkleri tercih etmek ve rengarenk kolye ya da yaka iğnesi çeşitleri ile tarzını tamamlamak tercih edilebilmektedir.

 

Hem daha rahat hareket etmeyi sağlayan hem de güneş ışığını yansıtan renkler kullanarak giyinmek avantaj sağlayacaktır. Açık renkler her zaman daha dinamik bir tarz yaratmakta ve gün boyu şık bir görüntü vermeyi destekleyen yapıda kullanılmaktadır. Kilolu bayanlar için ise hareketli modeller yerine daha az pul ve nakış detaylı modelleri tercih etmek uygundur.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir