Tesettür Nedir?

İnanç gereği İslam da örtünmek anlamına gelir. Tesettür, bayanın mahrem yerlerini, yani hatlarını belli etmeyen kıyafet ve elbiselerin tümüdür. Tesettür İslam da kadın giyimi olarak benimsenen, yabancı insanlardan vücut hatlarını saklamaktır. Tesettürde, açık renkler kullanılmamalıdır. En iyi şekilde tesettüre bürünmek isteyen kadınlar, vücut hattını belli etmeyecek şekilde bol ve süssüz kıyafetler tercih etmelidir.

Tesettürde yaş sınırı yoktur. İslam ı benimseyen her Müslüman tesettüre bürünebilir. Tesettürde gösterişten kaçınmalıdır. Makyaj, oje, renkli kıyafetler, topuklu ayakkabılar kullanılmamalıdır. Tesettürde benimsenen kıyafet mantığı kesinlikle tüm boyu kaplayacak bol, kapalı ve dikişsiz, gösterişsiz olmasıdır.

Tesettürde bu gibi kıyafetlere örnek olarak çarşaf veya feraceyi gösterebiliriz. Bu gibi kıyafetler İslam dilinde “Dışarı kıyafeti” olarak adlandırılır. Mantık olarak bol, dikişsiz ve kapalı renkte kıyafetlerin hepsi tesettüre uygundur.

Modanın ele alınmadan, tamamen İslam görüşüne uygun bir şekilde giyinmek, tesettürün temel kurallarındandır. Tesettürde başörtüsü seçimi ve bağlama tekniği çok önemlidir. Özellikle başörtüsü hiçbir şekilde yapay topuz kullanılmadan, olağan saçlarla ve büyük bir topuz kullanmadan ayarlanmalıdır. Başörtüsü gösterişsiz ve kapalı renklerde seçilmeli, desen ve açık renklerden uzak durulmalıdır. Başörtüsü göğüsten aşağı sarkıtılmalı ve gövdenin bir kısmını örtmelidir.

İslam da tesettür süslü görünmek için değil, süsü örtmek içindir. Tesettüre bürünmenin kuralları, dini olarak örtünmesi gereken yerleri, istenilene uygun bir şekilde örtmektir. Bu gibi önemli hususlara uyulduğu takdirde İslam a uygun bir örtünme şekline bürünmüş olabilir.

Toplumda İslam uygun örtünen kadın topluluğuna, “Kapalı kadın.” veya “Başörtülü kadın.” gibi ifadeler sıkça kullanılırken, tesettür bayana dayatılmadan, bayanın özgür ve hür iradesiyle tercih etmelidir. Başörtüsü ve dışarı kıyafeti tesettürde zorunlu olduğundan bunlardan birini eksik yapmak, tesettür anlayışına uymaz. Tesettürde İslam anlayışına uygun bir giyim ön görülürken, tesettüre büründüğünde gösteriş için takı takılmamalıdır.

Modayı ele alarak bir tesettüre bürünmemeli, tamamen İslam’ı ele alarak ve İslam’ın ön gördüğü şekilde tesettüre bürünmelidir. İslam’a göre tesettür belli bir yaştan sonra zorunluluk hâline gelir. Bayanlarda hayız dönemine girildikten sonra tesettüre bürünmek gerekir. Tüm Müslüman ülkelerinde çokça rastlayacağınız tesettürlü bayanların, modadan uzak ve İslam’ı benimseyerek yaşamaları son derece örnek bir davranıştır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir