Ünlü Modacılar ve Tesettür Modası

Moda dallı budaklı bir kavram, çağlar boyu kültürün içinde bir şekilde yer aldı. Üretimin teknoloji yardımıyla artması sonucu gelir seviyesi de yükselince toplum kendisi için daha çok tüketim yapmaya başladı. Giyim kuşam da kişisel harcamalar içinde her zaman başta gelmiştir. Dini inançlara göre yapılan giyim harcamalarının da son yıllarda dikkat çekici ölçüde arttığını görüyoruz. Tesettür giyim adı verilen bu sektöre ülkemizde yol gösterenler ise tesettür modası tasarımcıları oldu. Bizde ilgilenenler tarafından isimleri bilinen ünlü markalar hem kendi mağazalarında hem de internet sitelerinde ürünlerini hanımların beğenisine sunuyorlar. Bu konuda özellikle belirtmek gerekir ki; tesettür giyimin ülkemizdeki bütün ünlü markalarını modaselvim.com adresinde topluca görebilir ve çok uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

 

Dünya Modasında Tesettür Giyim

Türkiye son yıllarda tesettür modası kavramını dünyaya da ihraç eden bir ülke oldu. Özellikle Ürdün, Mısır, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracatın yanı sıra sektörün ABD, Kanada ve bazı Avrupa ülkeleri gibi pazarları da var. Türk markalarına güveniliyor, İstanbul’da düzenlenen Muhafazakar Moda Haftası gibi etkinlikler ise adımızı daha çok duyuruyor. Bu arada Avrupa’da modanın ünlü isimleri de tesettür giyim koleksiyonlarını oluşturuyorlar. Anniesa Hasibuan Sonbahar Kış Defilesi ya da Fendi’den Trençkot Modelleri gibi moda haberlerine basında da sık sık rastlar olduk. Dünya modasının merkezlerinden olan Milano’daki defilelerde Dolce Gabbana gibi bir moda devinin tesettür modası örnekleri moda dergilerinde kapak oluyor.

 

Saraylara Dayanan Gelenek

Ülkemizde moda dünyasının tanınmış isimleri arasında yer alan Cemil İpekçi ya da Dilek Hanif gibi modacılar tesettüre yönelik ürünlerin bütün markalar tarafından tasarlanması gerektiğini anlatıyorlar. Türk tesettür modası için büyük bir satış potansiyeli var, aynı zamanda Osmanlı kültürü gibi saraylara dayanan bir arka plandan bol bol yararlanılıyor. Sultanların giyimleri tesettür modasının kaynakları arasında sayılıyor ve ilgi çekiyor. Gene kültürümüzün bir parçası olan bindallı ve kaftanları da bu kaynaklar arasında gösterebiliriz. Zaten kaftanlarla tamamlanan abiye tesettür kıyafetler koleksiyonların içinde yoğun olarak görülüyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir