Vazgeçilmez Tekstil Ürünü Yelek

yelek

Genel olarak ceket altına giyilen kolsuz giysi olarak bilinen tekstil ürününe yelek adı verilir. Yelekler geçmişten günümüze kadınlı erkekli her insanın kullandığı giysilerdir. Erkekler genelde takım elbise giydikleri zaman ceketleri ile aynı kumaşta olan yelekleri giyerler. Kadınların bi kısmı ise eski zamanlarda daha çok el örgüsünü tercih ederlermiş. Giysilerin üzerine giyilen modeller ”dış yelek” olarak adlandırılırken, iç çamaşırı üzerine giyilen ve kıyafetimizin içinde kalan modeller ise ”iç yelek” denilmiştir.

7’den 70’e her yaşa ve her cinsiyete uygun yelek türü bulunmaktadır. Özellikle kış mevsiminde soğuktan korumak amaçlı giyilen örgü yelekler çok tercih edilmekte. El örgüsü olanlar günümüzde pek sık bulunmasa da makine üretimi olanları bulmak oldukça kolaydır. Eskiden kadınlar daha çok el örgüsü olanını tercih edip kendileri örermiş. Fakat günümüze bakacak olursak el örgüsü olanları kolay bulamıyoruz.

Makineler çağ olarak öne geçmiş durumda. Örgü yeleklerden farklı olarak penye, kumaş, keten, kadife yeleklerde bulunmaktadır. Uzun ve kısa olarak istenilen boya göre seçenekleri vardır. Önünde cepleri olan ve iç cepli olanları da mevcut. Her rengi bulunuyor. Yaz için ince ve ferah tutanları, sonbahar ve ilkbahar için mevsimlik olanları bulmakta oldukça basit. Geçmişten günümüze modası hiç geçmeyen tek tekstil ürünü bu olsa gerek. İşlemeli olanlar kadınlar tarafından daha çok tercih ediliyor.

Boncuk işlemeli ya da çiçek desenli olanlar oldukça ilgi çekiyor. Erkekler de ise sabit renkler düz modeller tercih edilmekte. Çocuklar için özellikle kış mevsiminde oldukça kullanışlı. Birçok kadın torunlarına mutlaka el örgüsü yelek modelleri yapmıştır. Günümüzde ki makine örgüleri de el örgülerinin yerini tutmasa da onların yerini aratmıyor. Yelekler adeta kurtarıcı konumundadır.

Üşüdüğümüzde, terlediğimiz zaman terimiz soğumasın hasta olmayalım diye üzerimize geçici olarak aldığımız tekstil ürünleridir. Erkekler de takım elbise içinde giydikleri zaman oldukça şık ve karizmatik bir görüntü elde ediyorlar. Nerdeyse her insanda mutlaka en az 1 tane vardır. Geçmişten bugüne kadar modası hiç geçmeyen tek tekstil ürünüdür.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir