Yaşamı Simgeleyen Pantolonlar

Pantolon, belden başlayıp ayak bileklerine kadar uzanan unisex kıyafetlerden birisidir. Geçmişte sadece erkeklere özel bir kıyafet olsa da günümüzde kadınlar da çokça tercih etmektedir.

 

Pantolonun tanımında her ne kadar ayak bileklerine kadar uzandığı söylense de aslında farklı boyları vardır. Daha kısa, diz kapağına kadar olan boylara kapri denilmektedir ve yaz aylarının vazgeçilmez kıyafetlerindendir. Bunun dışında dizden daha yukarda olan pantolonlara ise şort ismi verilmektedir ve şortlarda tıpkı kapri gibi yaz aylarında tercih edilmektedir.

 

Pantolonlar eskiden sadece erkeklere ait bir giysiydi fakat 20. yüzyıllarda kadınlarında giyimi içerisinde yer almaya başladı. Hem rahatlık hem de şıklık açısından dolayı tercih nedeni olduğu bilinmektedir. Çeşidi oldukça fazla olan pantolonlar hemen hemen her kadının da vazgeçilmezi arasındadır. Tesettür giyimde bu durum biraz daha farklılık gösterir. Tesettür giyimde daha önce hiç kullanılmıyordu. Fakat günümüzde geniş kesim ve bol paça şeklinde olanlar tesettür giyimde tercih edilmektedir.

 

Pantolonlar çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar içinde en çok tercih edilenler ise kot pantolonlardır. Kot pantolonlar (diğer adıyla blue jeans) geçmişten günümüze kadar süregelen modasını devam ettirmektedir. Geçmişte giyilen pantolonlar yüksek belliydi. Bu moda günümüzde geri gelmiştir. Düşük bel pantolonların yerini alan yüksek bel pantolonlar daha rahattır.

 

Düşük belde olduğu gibi sürekli bir çekiştirme içerisine sokmaz bizi. Ayrıca bacak boyunu daha uzun gösterdiği için boyumuzu da olduğundan uzun göstermektedir. Bunun dışında çokça kullanılan pantolonlar içinde ise kumaş pantolonlar gelmektedir. İş hayatı bunun üzerinde etkilidir. İş hayatında skinny pantolonlar hem uygun olmayacağından hem de bazı işyerlerinde kumaş pantolonlar zorunlu olduğu için tercihler bu doğrultuda olmaktadır. Bunlar dışında keten ve kadife olanlarda tercih edilenler arasındadır.

 

Pantolonların paçası da önemli bir unsurdur. Bazıları dar paça iken bazıları boru paça şeklinde kesimlidir. İsminden de anlaşılacağı üzere tıpkı bir boru şeklinde gelmektedir. Dar paçadan biraz daha boldur fakat bol paça kadar da geniş değildir. Yani aslında tam ideal olan paça tipidir. Bunun dışında retro modasıyla günümüze tekrar uğramış olan İspanyol paça pantolon bulunmaktadır. Çok çeşitli model seçeneğine sahip olan bu kıyafet, dolaplarımızda epey yer tutmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir