Yeni Moda Örgü Kravatlar

örgü-kravatKravatın tarihçesini pek çok kişi bilmektedir fakat bilmeyenler için açıklamak gerekirse 1600 ‘lerde savaşa giden erkeklerini uğurlayan Hırvat kadınları, askerlerine koruduğuna inanarak atkılarını askerlerin boynuna düğüm atarak bağlıyorlarmış. Bu durum zamanla Hırvat askerlerinin üniformasının bir parçası olmuş. İlerleyen zamanlarda ise naziklik belirtisi olarak centilmen Fransız erkeklerinin aksesuarı olmuştur ve buradan tüm dünyaya yayılmış.

 

Tanzimat dönemiyle birlikte de ülkemizde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Kravat şüphesiz ki erkek modasının vazgeçilmezi gömleklerin en önemli aksesuarlarından biridir. Toplum içerisinde saygınlık, otorite ve ciddiyet simgesi belirtisi olarak görülür ve erkeğin şıklığını tamamlayan bir unsurdur. Bu durum aynı zamanda kadınların ilgisini ve beğenisini üzerine çeken bir ayrıcalık olarak görünebilir. Kravat bağlamak ise neredeyse bir sanattır. Düzgün bağlanamayan bir kravat erkeği şıklıktan çıkarmaktadır.

 

Her şeyde olduğu gibi kravatında zamanla değişen bir modası vardır. Artık gençler klasik kravatlara alternatif olarak slim fit denilen, klasik kravatlara göre daha ince ve dinamik duran kravatları ve tarzına düşkün beyler örgü kravatları tercih etmektedir. Örgü kravat ilk başta kulağa biraz tuhaf gelse de modelleri görünce insanı cezbetmektedir. Yapılacak kombine göre ister klasik ister spor görüntü katan örgü kravatlar son zamanlarda tarzına güvenen beylerin tercihleri arasında yer alıyor.

 

Örgü kravatlarda alt kısımları düz kesim olanları kıyafetlere spor bir hava katarken, klasik üçgen modellerde bulunmaktadır. Pek çok ünlü markanın vitrinlerinde ve raflarında görebileceğimiz bu örgü kravat erkeklere bir marjinallik katmaktadır. İster puantiyeli, ister çizgili, ister motif desenli, ister düz seçenekleriyle ipek ve saten kravatları aratmayacak şekilde model seçeneği bulunmaktadır.

 

Bazen yabancı uyruklu gazetelerde 50 yıl içinde kravatların kullanımlarının sona ereceği günümüzde şapka kullanımının müzelere kalktığı gibi kravatından hayatımızdan tamamen çıkabileceği söylenilmektedir. Birçok iş yerinde serbestleşen giyim kuralları insana ‘acaba olabilir mi’ dedirtse de ünlü markaların ve moderatoların görüşleri bu durumun aksini söylemektedir.

 

Erkeklerin zorunlu olmadıkça klasik kravatları tercih etmediği açıktır. Bu yüzden fazlasıyla seçenek barındıran slim fit ve örgü kravat modelleri son zamanlarda daha çok göze çarpmaktadır. Kadınlara oranla çok az seçeneğe sahip erkeklerin hayatından kravatın kalkması onların işlerini de daha da zorlaştıracaktır. İstikrarlı devam eden hatta artan satışlar en azından Türk erkeklerinin kravattan vazgeçmeyeceğini gösteriyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir