Zevkinize Göre Mavi Kravat

mavi-kravat

 

Kravat aslen bir kadın icadıdır. 17. yüzyılda sevdiklerini savaşa uğurlayan Fransız kadınları onların boyunlarına ilk kravatlar denebilinecek bezden bağlar yapmışlardır. Elbette bunun ilk amacı hatırlanmak olsa da ikinci amacı ölüm halinde kim olduğunun daha kolay anlaşılmasıdır. O tarihten itibaren gelişen kravat günümüzde erkek dünyasının özellikle de iş hayatının vazgeçilmez parçası haline getirmiştir.

Kravat bir zevk meselesi olsa da yerine göre renkleri ve bağlama şekilleri vardır. Örneğin bir devlet başkanının halka hitap ederken pembe bir kravat taktığı görülmez ya da renkli çiçekli bir kravat takmaz. İş için takılan kravatlar genellikle tek renk ve üzerinde belirsiz desenler içerir. Farklı renkten çizgiler içeren kravatlar da işte kullanılabilir. İş dünyasının başlıca kravat renkleri siyah, gri, mavi ve laciverttir.

Yine bu renkler ve beyazın az miktarda katılımı ile kravatlarda belirsiz ve tekrarlayan desenler olur. Kareler, daireler, kazayağı gibi motiflerle verev düz çizgi çok kullanılır. Bazı kurum ve iş yerlerinde tek tip kravat takma zorunluluğu vardır. Bu kravatlar genellikle firma tarafından çalışanlarına verilir. Renk, kumaş ve desen olarak tek tip olup firma tarafından da aynı yerden alınır. Böylece daha ciddi bir kurum imajı çizilir.

Zaten kravat düzenin, itibarın ve saygının bir sembolüdür. Yüksek mevkilerde ki çok az insan spor kıyafet giyer diğerlerinde görülen lacivert veya siyah takım ve bordo kravat neredeyse ayrılmaz ikilidir. Kamu kurumlarında daha çok siyah, lacivert, mavi, gri ve kahverengi kravat tercih edildiği göze çarpar.

Canlı ve iddialı mavi kravat ve desenleri de vardır. Mavi kravat modellerinde diğer tüm uç renkler, açık mavi, koyu mavi, parlement mavisi, gökyüzü mavisi gibi tüm tonların yerine göre kullanım alanı bulur. Kravat kıyafetle uyumlu seçilmelidir. Her gömlekle her renk uyuşmaz. Sadece beyaz renk gömleklerle çoğu renk ahenk gösterir. Örneğin mor renkli bir gömleğin üzerine sarı kravat takılırsa çok uyumsuz olacaktır. Gömlek hangi renkse ondan 3-4 ton koyu ton bir kravat seçilmesi her zaman garantili bir yoldur. Ayrıca siyah her renk gömlek üzerine kullanılabilir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir