Bebeklerin Beslenmesinde Yardımcı Ürün

biberon

Bebeklerin sıvı tüketmesi için yardımcı olan ağzı emzikli şişeye biberon denir. Uzmanlar bebeği ilk 6 ay emzirdikten sonra ek gıdalara başlanınca biberona geçmeyi öneriyorlar. 6 aydan 1 yaşına kadar bebeğin sıvı tüketimi bu ürün sayesinde kolaylaşıyor. 6 aylık çocuk bardaktan sıvı tüketemez ve bu kısımda devreye biberon girer. Bu beslenme aracı ile beslenme 1 yaşına kadar normal 1 yaşından sonra ise zararlı oluyor.

Çünkü bebeğin artık katı yemeklere başlama yaşı geliyor ve eğer bebeğiniz biberonu bırakamayıp oradan beslenmeye devam ederse katı gıda tüketmesi zorlaşıyor. Ayrıca ağız ve diş yapısının gelişimi içinde uzun süre  kullanımları çok zararlı. Biberonla beslenmeye alışan bebeklerin bbu beslenme aracını bırakma evresi de oldukça yorucu bir kısım. 6 aydan 1 yaşına kadar oldukça faydalı olan biberonu zamanlı ve bebeğinizin sağlığına uygun olarak kullanmak önemli.

Biberonların pek çok çeşitleri vardır, bunların arasında cam ve plastik malzemelerden üretilmişlerdir. Bu malzemeler arasında en çok tercih edilenleri sağlık açısından cam olanlarıdır. Temizliğini ise sıcak su kaynatarak yapmak daha hijyenik olacaktır. Ayrıca gece uyku vaktinde çocuklara verilen süt onların biberon çürüğü aşamasına sebep olabilir. Dişlerde çarpıklık, ağrı, çürük gibi sorunlar görülebilir. Birçok anne baba süt dişlerin geçici olduğu için bu durumu önemsemezler. Fakat önceden önlem almak bebeğin sağlığı, ağız ve diş gelişimi açısından daha doğru bir yol olacaktır.

Özellikle sütün içine katılan şeker bu çürükler için en büyük tehdit. Biberon kullanımı bilinçli bir şekilde olduktan sonra yararlıdır. Bilinçsiz kullananlar bebek için oldukça sağlıksız olacaktır. Gece verilen biberonlar çocuğun biberonla olan bağını daha çok kuvvetlendirir. Gece su dışında başka bir gıda verilmemesi daha sağlıklıdır.

Bebeği biberon alışkanlığından kurtarma ve bardağa yönlendirme evresi içinde anne babaların bilinçli hareket etmeleri gerekir. Bardak konusunu eğlenceli bir hâle getirirseniz bebeğiniz hevesle bardak kullanmak isteyecektir. Onunla beraber sofraya oturup yemeği beraber yerseniz yemek yeme ve katı gıdalar tüketme konusunda onu heveslendirmiş ve heyecanlandırmış olursunuz. Her anne baba çocuğun sağlıklı gelişimini ister. Bu yüzden bilinçli hareket etmek çok önemlidir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir