Botoks Hakkında Merak Edilenler

Zamanla cildimizde yaşlanma belirtileri yani çizgiler ve kırışıklar baş gösterir. Bu çizgi ve kırışıklar yüzde ki mimiklerden yani yüzün kasılmasından kaynaklanırlar. Zamanın geçmesiyle de kırışıklar ya da yüzde oluşan yaşlılık belirtileri, hücrelerin yenilenmemesiyle iyice belirginleşirler. Bu da kadınların kendine olan güvenlerini yitirmelerine sebep olur. Fakat Botoks, kozmetik alanda bayanların imdadına yetişmiştir.

 Botoks, genellikle yüz ve boyun bölgelerin de ki kırışıklar için uygulanır. Alın çizgileri, boyun kırışıkları, dudak çevresi, kaş arası oluşan kırışıklar gibi uygulama alanları vardır. Botoks yüzde, bilinenin aksine şişlik oluşturmaz. Dolgu maddesi kullanılmadığı taktirde botoks 5-6 ay süre ile yüzde çizgilerin azalmasını hatta tedavinin devamı halinde çizgilerin yok olmasına katkıda bulunur. Botoks sinir kasları üzerinde etki etmektedir. Kasların hareketlerini yavaşlatır.

 Botoks, özellikle kadınların ilgi alanına girmektedir. Kadınların genç görünmek istemeleri başlıca nedenleri arasındadır. Yalnız botoks artık erkeklerin de ilgi alanlarına girmeye başlamıştır. Erkeklerde genç görünmek istiyorlar. Genç görünmek için artık onlar da botoks tedavisini kullanıyorlar. Erkekler de özellikle alın çizgilerini ve kaz ayaklarını yok etmede botoksa başvurmaktadırlar.

Botoksun daha erken yaşlar da yapıldığında yani aşırı derinleşmemiş çizgilerin tedavisin de daha başarılı sonuç verdiği kanıtlanmıştır. Botoks yaptıran kadınlar ya da erkekler yaşlarının ilerlemesini bekliyorlar. Fakat bu durumda botoksun başarı sansı düşmektedir. Çünkü çizgiler daha da derinleşir ve bu durumda bu çizgilerin yok olması daha da zorlaşır.

Biz kadınlar genellikle botoksun başkaları tarafından fark edilmesini de istemeyiz. Çünkü nedense botoksa karşı bir önyargı bulunmaktadır. Yüzde ki mimiklerimizi yok ettiği gibi bir algı vardır. Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Botoksun yüzde oluşan çizgilerin yok olmasına en fazla 6 ay kadar süre etkisi bulunmaktadır.

Botoks uygulaması ince uçlu enjektörler ile yapılır. Uygulama süresi 15-20 dakika arası sürmektedir. Uygulamadan hemen sonra dinlenme gerektirmez. Yani günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Botoksun herhangi bir kanıtlanmış yan etkisi bulunmamaktadır. Botoks uygulamasından sonra bazı dikkat edilmesi gerekli şeyler vardır. Başın dik tutulması gerekir, ani hareketlerden ve aşırı mimiklerden kaçınılmalıdır ve de uygulama alanına masaj yapılmamalıdır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir