Botoks İle Güzel Bir Dış Görünüş Mümkün

botoksBotoks, kozmetik dermotoliji de yer alan ve ameliyatsız gerçekleşen bir işlem olarak, yüz bölgesi başta olmak üzere kırışıklıkları ve çizgilerin sebep olduğu kötü görünümün önüne geçmek ve daha genç bir görünüm sağlamak amacıyla yapılan estetik operasyondur. Plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen botoks işleminde kullanılan botoks maddesi ismini Clostridium botulinum bakterisinden almış olan bir çeşit proteindir.

 

            Botoks işlemi deriye iğneler aracılığıyla enjeksiyon şeklinde uygulanır ve işlem sırasında kişi herhangi bir ağrı ya da acı vb. olumsuz durumla karşılaşmaz. İşlemin süresi botoks yapılacak yerlerin sayısına bağlı olarak farklılık gösterebileceği gibi ortalama olarak 10 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilir. İşlem sonrasında etkiler 3. Günde hissedilmeye ve görülmeye başlanır ancak işlemin etkileri 4. ya da 6. Aydan itibaren etkilerini giderek kaybeder.

Bu açıdan botoks işlemi kalıcı bir işlemden öte, kısa süreli bir çözüm sağlamaktadır. Özellikle alında mimik hareketleri sonucu oluşan alın çizgilerinin görünümlerinin giderilmesinde, ağız ve dudak çevresindeki kırışık ve mimik çizgilerinin önlenmesinde ya da göz kapağı çevresinde yer alan kazayağı oluşumlarının engellenmesinde botoks işlemi uygulanır.

Deriye uygulanan bu madde, sinir sisteminde yer alan maddenin uygulama yapılan bölgedeki kas hücrelerini engellemesini ve bloke etmesini sağlar ve böylelikle kas hücreleri görevlerini yerine getirmediği için kasılma sonucu oluşan kırışık görünümler engellenmiş olur. Yalnız bu işlem geçici bir felç durumu oluşturduğu için yaklaşık 4. Aydan sonra felç durumu sona erer ve yüzdeki kırışıklıklar eski görünümünü almaya başlar.

Botoks işleminin 65. Yaş üstündeki kişilere uygulanması, etkilerinin oldukça az olması sebebiyle tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında aşırı terleme yaşayan kişilerde terleme fonksiyonlarının ertelenmesinde de botoks maddesi koltuk altlarına ya da el ayak vb. terleyen bölgelere uygulanabilmektedir. Böylelikle özellikle yaz sıcaklarında yaşayabileceğiniz kötü kokuların 6 ay gibi bir süreyle önüne geçebilirsiniz.

 

Yaşlılıkla birlikte görülen çene sarkmaları durumunda da sarkmaları sıkılaştırmak için botoks tedavisi yapılabilmektedir. Bu işleme tıp biliminde nefertiti lift ismi verilmektedir. Nefertiti ismi Mısır tarihinde çekiciliğiyle nam salmış kraliçenin isminden gelmektedir. Bu işlem de kalıcı bir çözüm sağlamamakla birlikte, etkilerin sona ermesiyle birlikte tekrar edilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...