Botoks Nedir? Niye Yapılır? Etkileri Nelerdir?

botoks-cilt-çizgilerKadınların genç görünmek ve kırışıklardan kurtulmak için kullandığı sayısız yöntem vardır. Fakat bu sayısız yöntem arasında botoks diğer yöntemlere nazaran daha fazla ilgi görmekle birlikte kadınlar botoksla ilgili maalesef çok fazla bilgiye sahip değildir. Botoks nedir? Nasıl ve Niye yapılır? Gibi sorulara cevap arayanların en basit şekilde bilgilenmeleri için botoksla ilgili bilmeniz gerekenleri sizlere aktaracağız.

 Botoks yemek zehirlenmelerinde etkili olan bir bakteri türünün estetik cerrahide kullanılması sonucu gerçekleştirilir ve kaslarınızın rahatlamasını sağlar. Rahatlayan kaslar cildimiz üzerinde daha düzgün oluşturduğu şekiller sayesinde yüzümüzdeki kırışıklıklar görünmez hale gelir. Çünkü kaslarımız gerginleştikçe ve hareket ettikçe cildimiz üzerinde kırıştırıcı etkilerde bulunurlar.

Özellikle alnımızdaki çizgiler ve kaşlarımız arasındaki çizgileri gidermek için botoks yöntemi uygulanmakta ve bu bölgelerde son derece etkili sonuçlar verdiği de ortadadır. Kaş arası, göz kenarı, alnınız yâda boynunuzda çizgiler, kırışıklıklar meydana geldiyse botoks tedavisini düşünebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki 20-65 yaş aralığında uygulanması gereken bu yöntemin gelişi güzel bir güzellik merkezinde değil, uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmamamız gerekiyor.

Bu yöntem kırışık tedavisinde kullanılmasına karşın yalnız kaslar ve mimiklerden kaynaklanan kırışıklar için yarar sağladığını unutmamalısınız. Güneşte çok kalınmasından kaynaklı kırışıklar ve dudak kenarlarındaki kırışıklar için botoks yapılması uygun görülmemektedir. Çünkü ağzınızın kontrolünü sağlayan kasların gevşetilmesi ciddi sağlık sorunları doğurabilmektedir. Kırışıklıkların giderilmesinin yanı sıra aynı zamanda bir kas gevşetici olduğu için baş, bel ağrıları ve göz kasları ve vücuttaki diğer kasların sıkışmasından kaynaklı sorunlara botoks tedavisi faydalı sonuçlar verebilmektedir.

Botoks uygulayan doktorunuz kırışıklıkların olduğu alana bir kaç tane iğneyle toksini enjekte eder ve böylelikle huzursuzluk veren kasların hareketlerin azalması amaçlanır. İlk saatler baş ağrısı hariç herhangi bir yan etkisi bulunmayan botoksun tesirinin görülmesi 1 ya da 2 hafta alabilmektedir. Ve bu tedavi 6 ayda bir yenilenmek zorunda ve atlanmaması gerekmektedir.

Pek görülmese de bazı hastaların botoks toksinine karşı alerjik tepkiler gösterebildikleri ve uygulama sonrasında kızarıklıklar, kaşıntılar ve daha ciddi problemlere zaman zaman maruz kalabildikleri görülmektedir. Branşında uzman bir doktor eşliğinde tüm koşulları gözden geçirerek uygulamaya başlamanız tüm bu risklerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir