Botoks Uygulamaları

botoks uygulamaClostridium Botulinum.. Botoksu gerçekleştiren majör bakterinin ismidir. Bu bakterinin salgıladığı enzim sayesinde dünya üzerinde gözde operasyon olan botoks işlemi yapılmaktadır. Botoks ile amaçlanan, hedef bölgelerdeki (daha çok kırışıklık halini almış cilt yapısı) kas dokularının sinir sistemi ile irtibatının birkaç ay süreyle uzaklaştırılmasıdır. Sinirler tarafından etkilenmeyen bölgelerde bakteri proteini kırışıklıkları azaltarak düz bir cilt yapısına kavuşturur.

 

Tabi burada doğal görünüme kavuşması söz konusu değildir. Hatta doğallığı (yaşlanma süreci) üzerinde müdahale bulunulmaktadır. Belli bir süre sonraysa botoks etkisini kaybettiğinden kasların botoks yapılan bölgedeki kırışıklık görüntülere yol açması söz konusu olacaktır. Yani bir nevi sinirlerin “uyuşturulması” bir süre sonra yeniden kırışıklığa dönecektir. Bu nedenle istenirse yeniden yaptırılabilir.

 

Ancak botoksun ne zaman ve nasıl yapılacağına mutlaka uzman bir doktor kontrolünde karar verilmesi gerekir. Botoks ter bezlerine de tatbik edilebilir. Böylece ter bezlerinin faaliyetleri yavaşlatılır. Ayrıca botoks estetik kaygılar dışında tıbbi ihtiyaç olarak da uygulanmaktadır. Örneğin şaşılık tedavisinde de kullanılmıştır. Yani botoksa sadece kırışıklık giderme gibi anlamamak gerekir.

 

Botoksun uygulanma şekli ise enjeksiyon biçimindedir. Aynı zamanda botoks yaptıran kişi ağrı da hissetmez. Duyabileceği tek ağrı ilk yapılış sırasındaki tepkisel hafif acıdır. Clostridium Botulinum’dan alınan bu toksin bir bakıma evcilleştirilmiş bakteri kimyasalını taşımaktadır. Bu nörotoksin üzerinde bilimsel çalışmalar halen yoğun bir şekilde sürmektedir. Ancak en çok kullanılma sebebi estetik kaygılara yöneliktir. Botoksun uygulanma yaş aralığı ise 18-65 arasıdır.

 

Cinsiyet ayırt etmeden herkese uygulanabilir. Uygulandıktan sonra çok hızlı bir şekilde normal yaşama dönülür. Yani bir tedavi sürecini bekleme söz konusu değildir. Enjeksiyon uygulaması uzman bir doktorun elinde yaklaşık 20 dakika içinde bitmektedir. İlk botoks sonrası etki süresi dört aydır. Ancak bu işlem yinelenirse dört aydan fazla etkisini sürdürecektir.
Botoksun herhangi önemli bir yan etkisi ise yoktur. Sadece enjeksiyon yapılan bölge civarında kayda değer olmayan bir kızarıklık belirtisi oluşur. Bu da geçici bir durumdur. Ayrıca botoks enjeksiyonu sadece tatbik edilen bölgeyle sınırlıdır. Metabolizmanın farklı noktalarına ulaşmaz. Hamile kadınlar ve emziren anneler içinse botoks uygulanmaz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir