Cilt Lekelerinde Lazer Uygulamaları

Cilt lekeleri genellikle sağlık açısından bir problem yaratmazlar ama insanların, sosyal ve psikolojik durumlarını oldukça olumsuz etkilediklerinden tedavi edilmeleri gerekir. Günümüzde uygulanan çeşitli lazer yöntemleri leke tedavisi konusunda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

 

Cilt lekeleri, renk pigmetlerinde oluşan bölgesel artış nedeni ile kendini diğer ciltten farklı ve daha koyu bir renkle kendini gösterir. Pigmentler melaninden oluşur. Bu anlamda lekeler melaninin bölgesel olarak artmasıdır. Başlıca leke oluşum nedenleri şunlardır:

 

Doğuştan olan lekeler: Bebeğin doğumuyla birlikte vücudunda olan ve yaşla birlikte büyüyen lekelerdir.

 

Ergenlik lekeleri: Ergenlik döneminde sivilce, akne veya hormon dengesizliğinden oluşan lekelerdir.

 

Yaşlanma lekeleri: Başta el ve yüz bölgesinde noktalar halinde oluşan yaşlanmaya bağlı lekelerdir.

 

Güneş lekeleri: Güneş ışınlarına koruyucu önlemler almadan fazla maruz kalınmasından oluşan lekelerdir.

 

Pigment kaynaklı lekeler: Bazı çillerin de girdiği grup, pigment üretiminden kaynaklı sorunların ve bazı hastalıkların oluşturduğu lekelerdir.

 

Çiller: Genellikle genetik olarak var olan çiller güneşle birlikte artış gösterir.

 

Mantarlar: Sayıları yüzlerce olan mantarlar çeşitli tipte renk değişimlerine neden olabilirler. Tedavi edilmezse ilerleyicidir.

 

Alerjiler: Bazı gıda maddeleri ile kullanılan temizlik ürünleri, giysiler, parfümler, makyaj malzemeleri ve hatta takılar bile alerjilere bunlarda cilt lekelerine neden olabilir.

 

Hamilelikte oluşan lekeler: Hamilelik sırasında veya sonrasında oluşan ve genellikle kısa sürede geçen lekelerdir.

 

 Leke tedavisi için çeşitli krem ve peeling uygulamaları yapılsa da genellikle bunlardan olumlu sonuç alınmaz. Sorun derinin alt tabakasında oluştuğundan bu bölgeyi etkileyecek bir tedavi uygulanmalıdır. Bu bakımdan en iyi sonuçlar lazer ile alınır. Lekenin durumuna göre çeşitli lazer teknolojileri kullanılmaktadır.

 

Tedavi sırasında leke dışı hücreler zarar görmezler. Tedavi öncesi kimyasallar kullanılmamalı, güneşe maruz kalınmamalı veya solaryum gibi ten rengini koyulaştırıcı işlemler yaptırılmamalıdır. Tek seansta yaşlılık ve çil gibi lekelerden genellikle kurtulmak mümkündür. Daha inatçı olanlar için birden fazla lazer uygulaması gerekir. İşlem sonrası oluşabilecek hafif kızarıklık ve kabuklanma kısa sürede iyileşir. Günümüzde lazer teknolojisi ile lekelerden büyük ölçüde veya tamamen kurtulma olanağı vardır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir