Dermokozmetik denince aklınıza ne gelir?

dermokozmetik

Dermokozmetik genel olarak cilt sağlı için yapılmış olan ilaçlardır. Fakat günümüz teknolojisinde bunu ilaç olarak değil güzellik ürünü olarak yansıtmaları, insanları genel bilinçlendirme olarak yanlış yere sevk etmiştir. Ne için kullanıldığını bilmeden güzelleşmek uğruna dermokozmetik ürünlerde çok fazla kullanım hatası yapılmaktadır. Buda güzellikten çok maalesef ki kötü sonuçlanan olaylara yol açmıştır.

 

            Dermokozmetik ürünler cilt problemlerinde kullanılır. Cilt problemlerinin önlenmesi veya kullanılan yan medikal ilaçlarla birlikte tedavi edilmesi ön görülmüştür. Cildi nemlendirme, germe, kuruluğu önleme, cilt lekeleri, sedef ve parlaklık verici olarak kullanılır.

 

Genellikle reçete ile satılan ürünlerdir. Fakat günümüzde pek fazla reçeteli olarak sahip olan tüketici yoktur. Bu ürünleri her eczanede ya da medikallerde bulmak mümkün fakat her medikal ürün dermokozmetik değildir. Birçoğu eczane kozmetiği adı altında satılır. Bunu iyi bir tüketici değilsek anlamayız. Bu ürünler içinde farklı kimyasal veya bitkisel ürünler içerir. Örneğin a,c,e vitaminleri, çeşitli asitler, pantenol, sodyum ana maddelerindendir. Ayrıca; lavanta, argan, yulaf, pasifflora, papatya gibi kokulu ürünleri de içinde barındırır.

 

Son yıllarda teknoloji ve ihtiyaç arttıkça bu dermokozmetik ürünler sadece cilt değil aynı zamanda saç içinde kullanılışına başlanmıştır. Genellikle doktor kontrolü olmadan alınan bu ilaçlar birçok soruna yol açabilmektedir. Kullanmadan önce mutlaka bir hekime başvurarak saç ve cilt tipinize göre size uygun ürünü reçeteli şekilde almak siz ve çevrenizdekilerin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Bu ürünler hazırlanırken çok dikkatli ve titiz davranılır. Her bir aşaması incelikle takip edilir ve birçok cilt tiplerinde test edilerek ve belli zaman bekletilerek satışa sunulur. Buna rağmen bazen istenmeyen yan etkiler gözlenebilir. Fark edildiği andan itibaren bunun önüne geçilmesi için hemen doktora başvurmak gerekir. Ayrıca yine doktor kontrolünde bu ürünlerin içinde bulunan maddelere alerjiniz olup olmadığı ile ilgili testler yaptırmanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

 

Bu ürünlerin kapağı açıldığı andan itibaren belli bir kullanım süresi vardır. Raf ömrü olarak da geçer. Genellikle kullanılan ürünün kapaklarında veya alt kısımda yer alır. Kapak açıldıktan sonra o tarihler içerisinde tüketime özen göstermeli ve tarihi geçen ürünlerin mutlaka ki yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir