Dermokozmetik Nedir Ne İşe Yarar?

dermokozmetik

Dermokozmetik cilde bakım yapmak için kullanılan cilt bakım ürünlerdir. Bu ürünler ilaç şeklinde hazırlanır fakat ilaç değildir. Diğer klasik ürünlerden ayrılan bir üründür. Bu ürünlerin diğerlerinden farkı ise formüllerdeki hazırlanma şekli klinik testler ve üretimi açısından değişiklik gösteren bir cilt ürünüdür. Çoğunlukla bu ürünler eczane de satışa sunulur fakat bu demek değildir ki eczanelerde satışa sunulan her ürün dermokozmetik üründür.

 

Dermokozmetik ürünler farklı maddeler içerirler. Bunun yanında da içerisinde bitkisel ürünler bulunabilir. Dermokozmetik ürün ciltteki problemlerin çözümünde iyileşmesi ve önlenmesi aşamasında doğrudan kullanılabildiği gibi ilaç tedavisi şeklinde de kullanılabilir. Dermokozmetik ürünlerin kullanılabilmesi için çoğu kez dermoloji uzmanlarına gidilir ve tavsiyesi üzerine reçete verilerek kullanılır. Ancak doktor önerisi dışında da kullanılmaktadır. Bu durum cildini tanıyanlarda herhangi bir sorun yaratmamaktadır.

 

Dermokozmetik ürünler cilt sağlığı alanında birçok şey için uygun ve kullanılabilir özelliktedir. Kullanıldığı başlıca rahatsızlık türleri cilt nemlendirme, ciltteki hassasiyeti giderme, kurumuş ciltlere canlılık verme, ciltte oluşan lekelere etki etme, yaşlanma belirtilerini azaltma ve yaşlanma karşıtı önlemler alma, cildi temizleme ve sedef rahatsızlığı gibi sorunların giderilmesi gibi daha birçok alanda etkili bir üründür.

 

Vücudunuz ve saçlarınız için de ayrı ayrı dermokozmetik ürünler piyasa da mevcuttur. Saç ve vücut sağlığınız üzerinde de bu ürünler önemli bir yere sahiptir. Ancak bu ürünler yoğun şekilde etken madde içeren ürünler olduğu için yan etkilerinin olması da mümkündür. Uzmana danışmadan kullanılabilir fakat cilt tipinizi çok iyi bildiğiniz ve alerjiye mahal vermediğiniz takdirde.

 

Eğer cilt tipinizi tam olarak tanımıyorsanız yan etki riskini göze almamak adına bir dermatoloji uzmanına danışarak kullanmanızda fayda vardır. Çünkü bu şekilde hem cilt tipinize hem de cilt rahatsızlığınıza en uygun seçimi yapmış olursunuz. Bu ürünler kullanım süresi ve raf ömrünü anlamak için bazı testlerden de geçirilir. Bu aşama da kapağı açıldıktan sonraki kullanım süresi de ortaya çıkar. Bazı ürünler ise üretildiği ülkeler açıklamadığı için üretim tarihini göstermez fakat kapak altındaki sembol ile bunu şifrelerler.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir