Dermokozmetik Ürünlerle Sağlıklı Bir Dokunuş

dermokozmetikDermotolojik sorunlara çözüm üretmek için bir takım vitamin ve minerallerin kullanılmasıyla ortaya çıkan ürünlere dermokozmetik ürünler denilmektedir. Bu ürünler genel olarak eczanelerde satılmaktadır ve almak isteyen kişilerden reçete ile gelmeleri istenmektedir. Genel olarak cilt üzerine uygulanan ürünler oldukları için, bilinçsiz kullanımlarda ciddi yan etkilerle karşılaşılması mümkündür. Dermokozmetik ürünler, kozmetik ürünlerden farklı ve tedavi edici olarak tanımlandıklarından, dermatoloji uzmanlarının önerileriyle kullanılmalıdırlar. Dermatoloji uzmanları; cil hastalıklarının teşhis, tanı ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış tıp doktorları olarak tanımlanabilmektedirler.

 

Bu sebeple sorun yaşayan kişinin öncelikle hastalığı net olarak belirlenmekte ve sonrasında özel bir tedavi şekli belirlenmektedir. Örneğin akne tedavisi olan bir kişiye dermatoloji uzmanı ile görüşerek bir tedavi uygulanmakta ve kendisine verilen dahili ve harici ürünleri kullanmaktadır. Akabinde kullandığı ilaçların yan etkisi olarak cilt kuruması ve deri dökülmesi gibi sorunlar yaşadığı için, yine uzman önerisi ile dermokozmetik bir krem alarak sorununun çözüldüğünü tespit etmektedir. Bu noktada cilt kuruluğundan şikayetçi başka bir kişi aynı kremi kullandığı zaman, olumlu sonuç almak yerine kalıcı cilt kusurlarına bile neden olabilmektedir. Bu sebeple dermokozmetik ürünler kulaktan dolma bilgilerle ya da kullanıcı önerileriyle değil, uzman tavsiye ile alındığında faydalı sonuçlar verebilmektedir.

 

Dermokozmetik ürünlerin eczanelerde satılması, eczanelerdeki tüm ürünlerin dermokozmetik olduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü bu ürünlerin; iyileştirici, hastalığı yavaşlatıcı veya ilerlemesini durdurucu özellikleri bulunmaktadır. Bir noktada ilaç kategorisinde düşünülebilmektedirler. Örneğin bazı dermokozmetik ürünler gül hastalığı olarak bilinen ve ciddi rahatsızlıklar veren durumlarda kişinin biraz daha rahatlamasına yardımcı olarak kullanılmaktadır.

 

Kimi zaman tedavi edici özelliklere sahip olamasalar bile; kaşıntı, kızarıklık ve ağrı nöbetlerini minimuma indirebilmektedirler. Kozmetik ürünlerden farklı olduğu için her ürünü herkes kullanamaz, gibi bir önerme de doğru olmamaktadır. Çünkü aslında doğrudan cilde uygulandığı ve cildi uzun saatler havasız bıraktığı için kozmetik ürünlerin de bilinçsiz ve kulaktan dolma önerilerle kullanılmaması gerekmektedir. Buna ek olarak dermokozmetik ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanan kişilerin de, memnun kaldıkları ürünleri başka kişilere önermeleri oldukça sıkıntılı durumlara yol açabilmektedir. Çünkü her cilt tipi ve ihtiyaç duyulan destekleyici maddeler farklılık göstermektedir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir