Diş Sağlığınız

Dişlerimiz her zaman bizler için çok önemli ve çoğu zaman içerisinde değerini bilemediğimiz organlarımızdır. Dişlerimize vereceğimiz önem ve dikkat aslında sinir sistemimizi en az şekilde yorarak daha sağlıklı ve etkili bireyler olabiliriz. Nu nedenle diş ve ağız sağlığı çok önemli olmaktadır. Yapılan birçok araştırmalarda da çok uğraşmadan gün içerinden en fazla 5 dakikanızı ayırarak sağlıklı dişlerin en iyi sonucunu alabilmekteyizdir.

 

Sağlıklı dişleri için önemli kurallardan bir C vitamini ve kalsiyum gelmektedir. Bu iki minareli sağlayan besinler tüketmemiz dişlerimize güç sağlayarak daha güçlü olmalarını sağlayacaktır. Sadece mineral almak ile dişlerimiz sağlıklı kalmamaktadır. Dişlerimizi günde en az 2 defa 2 dakikalık bir zaman içerisinde fırçalamamız gerekmektedir.

 

Bu sayede dişimizin üzerinde oluşan tartarları ve tabakayı ortadan bir nebze kaldırmış olmaktayızdır. Bununla birlikte hekim kontrolü ile dişlerimizde oluşan hastalıkları erken teşhis ederek hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilmekteyizdir. Bu şekilde kontrollerinizi 6 ayda bir yaparak diş ve ağız sağlığınızı en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Diş ve ağız sağlığı sadece diş fırçalamak ile yetmemektedir. Bununla birlikte diş ipi veya gargara ile de takviye ederek diş sağlığınızı arttırmanız gerekmektedir. Günde 1 defa diş ipi veya gargara ile ağız sağlığınızı da önemli bir şekilde korumanız gerekmektedir. Ağız ve dişleriniz bir bütün oldukları için ikisini de koruyarak sağlığınızı koruyacaksınız.

 

Diş fırçalamakta sayı değil süre çok önemli olmaktadır. Dişlerinizi fırçalar iken hafif baskı uygulayarak 45 derece açı ile fırçalamanız en sağlıklı şekilde fırçalamanızı sağlayacaktır. Yaşın ilerlemesi düşlerinizin de yaşlanması anlamına gelmemektedir. Sararan ve çürüyen dişler sadece sizin dişlerinize gereken özeni göstermediğiniz anlama gelmektedir. Fazla diş macunu kullanımı dişlerinizi aşındıra bilir.

 

Bu nedenle diş fırçanızın ortasına az bir diş macunu sıkmanız yeterli olacaktır. Bununla birlikte dişlerinizin aşında durumunu göz önüne alarak arada diş macununuz değiştirmeniz daha iyi ve etkili çözüm olacaktır. Dişlerinize ve ağız sağlığınıza gereken özeni göstermeniz sizin için ileride yaşanacak olan diş problemlerinizi tamamen ortadan kalmasına sebep olarak rahata kavuşacaksınız.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir