Dövme Sildirme Yöntemleri

dovme-sildirmeÇeşitli aletler ile boya enjekte ederek vücuda değişik şekiller çizilmesi işlemine dövme denilmektedir. Dövme eski çağlardan beri bir duygunun, bir düşüncenin sembolik olarak ifade edilmesidir. Dövme yapımında çeşitli desenler, renkler ve boyalar kullanılmaktadır. Kullanılan boyanın geçici ya da kalıcı olmasına göre dövmeler de geçici veya kalıcı özellik göstermektedir.

 

Genellikle genç yaştaki insanların hevesle yaptırdığı dövmeler, yaş ilerledikçe ya da yapılan dövmenin beğenilmemesi nedeni ile sildirilmek istenmektedir. Ancak dövme yapımında kalıcı boya kullanıldıysa dövme sildirme işlemi için deri üzerinde özel işlemlerin uygulanması gerekir. Bu yöntemler karbon pealing, dermabrazyon, dövme silici kremler ve lazer gibi yöntemlerdir. Ancak bu kadar yöntem içinde en sağlıklı ve en çok kullanılan yöntem lazer yöntemidir. Diğer yöntemlerde iz, yanık, deride tahribat gibi durumlar oldukça sık rastlanmaktadır.

 

Peki lazer operasyon yöntemi ile dövme sildirme işlemi nasıl gerçekleşmektedir?

 

Teknolojinin ilerlemesi ile özel olarak üretilen lazerler derinin en alt tabakalarına bile ulaşabilmektedir. Lazer ışınları ile dövmede kullanılan boya parçaları bölünerek yok olurlar. Dövme silme işleminde dövmede kullanılan boyanın kalitesi, rengi ve boya miktarı işlem süresini oldukça etkilemektedir. Örneğin siyah ve mavi tonlarındaki dövmeler yeşil, sarı ve kırmızı tonlarına göre daha kolay silinmektedir.

 

Sonuçta lazer sağlıklı bir yöntem olsa da kimi hassas ciltlerde tahriş, kızarıklık ve ödem oluşturduğu durumlar da gözlemlenmiştir. Genellikle ağrısız olan bu işlemde kimi kişiler hafif şiddette ağrı hissetmiştir. Devamlı kullandığınız ilaçlar varsa da doktor kontrolünde kullandığınız ilaçları bırakmanız gerekebilir. Ayrıca hamile veya emziren kadınların da dövme sildirme işlemi yaptırmamaları gerekir. Dövmenizin boyutuna, rengine ve kullanılan boyanın kalitesine göre de ortalama olarak dört ile sekiz seans arasında dövmenizi sildirebilirsiniz.

 

Dövmenizi sildirdikten sonrasında da cildinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. En az 48 saat işlem yapılan bölgeye su değdirilmemelidir. En az üç hafta da solaryum ve güneşten uzak durarak cildinizi korumanız gerekmektedir. Tabiiki de bu koruma yöntemleri ve süreleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca doktorunuzun size özel söylediği korunma yöntemlerine de uymanız sağlığınız için hayati önem teşkil etmektedir.

 

Görüldüğü gibi dövme sildirme işlemi oldukça zahmetli ve yorucu bir iştir. Bu yüzden dövme yaptırdığınız kişinin işinde uzman olmasına özellikle dikkat ediniz. Ayrıca dövme sildirme işlemi yaptırdığınızda da iyi bir araştırma yapmalı ve uzman olmayan kişilere kendinizi emanet etmeyiniz.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir